چگونگی جداسازی یا تقسیم بلاکچین (اختراع جدید مستر کارت)قطعا شما دوست عزیز با تکنولوژی بلاک چین، ویژگی های آن و بلاک چین های دیگری که توسط شرکت هایی مانند ال جی (موناچین) و...ارائه شده اند آشنا هستید. در 9 اکتبر شرکت آمریکایی مستر کارت از یک  متد جهت جدا سازی بلاکچین استفاده کرد، این سیستم قادر به ذخیره‌ی انواع مختلف تراکنش‌ها و فرمت‌ها بود. اداره ثبت اختراعات و علامت تجاری ایالات متحده آمریکا جزئیات کار و استفاده از این سیستم را به تازگی منتشر کرده است. جهت آشنایی با جداسازی یا تقسیم بلاکچین (چندین-بلاکچین) با تراپی همراه باشید.

چرا به جداسازی یا تقسیم بلاکچین نیاز است؟

بلاکچین‌ها تراکنش‌های خود را در بلاک‌های مختلف ذخیره می‌کنند. مثلا بیت کوین از یک نوع سیستم برای ثبت داده‌ها در بلاکچین استفاده می‌کند، در حالیکه اتریوم معیارهای جایگزین را برای این کار انتخاب می‌کند.

در حال حاضر، تصور کنید که یک شرکت می‌خواهد از فناوری بلاکچین برای ذخیره انواع داده‌ها و از چندین ارز دیجیتالی مختلف برای معاملات خود  استفاده کند. این شرکت باید از چندین بلاکچین برای انجام کارهای خود استفاده کند چرا که تراکنش‌های ثبت شده نیاز به فرمت‌های مشابه دارند. در نتیجه، این شرکت  باید بتواند تمام منابع اضافی و قدرت محاسباتی را در اختیار داشته باشد.

جداسازی یا تقسیم بلاکچین

این مشکل ممکن است ناشی از درجات مختلفی از نحوه‌ی دسترسی مجاز در بلاکچین‌ها باشد. در یلاکچین‌های غیر مجاز هر کسی قادر به مشاهده‌ی‌ داده‌های ثبت شده می‌باشد، درست همانند بیت کوین و اتریوم. در صورتیکه در بلاکچین‌های غیر مجاز تنها کسانی که اجازه‌ی خواندن، دسترسی و نوشتن اطلاعات را دارند قادر به مشاهده‌ی داده‌ها و اطلاعات می‌باشند. این نوع از شبکه‌های بلاکچین به دلیل حفظ امنیت کاربران بیشتر در بین صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

مستر کارت ادعا می‌کند که انعطاف نداشتن بلاکچین‌های زنجیره‌ای از نظر قالب بندی داده‌ها، استفاده از مجوزها را در بلاکچین‌های مجاز محدود می‌کند، اما اختراع جدید آنها به جداسازی یا تقسیم بلاکچین پرداخته و این محدودیت‌ها را برطرف می‌سازد:

بهتر است برای درک این موضوع یک مثال بزنیم، فرض کنید که یک شرکت بخواهد از بلاکچین مجاز برای انجام کارهای خود استفاده کند و در آن سطوح مختلفی از مجوزها را تعریف کند. اما به دلیل اینکه تمامی معاملات در بلاکچین‌های سنتی به طور مشابه فرمت‌ شده‌اند، مجوزها ممکن است برای دسترسی به تراکنش‌های واقعی در بلاکچین ایجاد نشده باشند. از این رو شرکت مستر کارت ادعا می‌کند که اختراع جدید آنها یعنی جداسازی یا تقسیم بلاکچین می‌تواند چنین محدودیت‌هایی را از بین ببرد و  استفاده از مجوزها را افزایش دهد.

نحوه جداسازی یا تقسیم بلاکچین چگونه است؟

سیستم جدید مستر کارت با هدف گسترش ابزار  بلاکچین  جهت دریافت داده‌ها از زیر شبکه‌های متفاوت ایجاد شده است. زیر شبکه‌ها تقسیم کننده‌هایی را برای سازگاری با داخل شبکه ایجاد می‌کنند، زیر شبکه ممکن است دارای قوانینی مربوط با داده‌های موجود در یک رکورد تراکنشی، داده‌های سازمان یافته و مقدار هر داده و الگوریتم هش استفاده شده در فرمول ریشه  merkle نیز باشد. بنابراین زیر شبکه‌ها قادر به دریافت اطلاعات از دستگاه‌های محاسباتی مختلفی می‌باشند که اجازه افزودن داده با هر نمونه و هر سایزی را (بدون یک فرمت استاندارد خاص) دارند. با این حال، مقدار زیر شبکه‌ها محدود است، زیرا سیستم پیشنهادی از حداکثر سه زیر شبکه پشتیبانی می‌کند.

برنامه‌های بلند پروازانه برای بلاکچین

جداسازی یا تقسیم بلاکچین ، تنها اختراع ثبت شده توسط مستر کارت در زمینه‌ی بلاکچین نیست، اما دلیل اهمیت آن گام جدیدی است که در زمینه‌ی Multi-Blockchain برداشته شده است.

جداسازی یا تقسیم بلاکچین

دلایل اهمیت  Multi-Blockchain:

در Multi-Blockchain همه ی بلاکچین‌ها تراکنش‌ها را به شیوه‌ی خود ذخیره و ثبت می‌کنند. بنابراین اگر کارت‌های تجاری از تکنولوژی بلاکچین برای ثبت تراکنش‌ها و ذخیره‌ی داده‌ها استفاده کنند،‌ نیاز به چندین شبکه‌ی بلاکچین دارند که استفاده از آنها بسیار زمان‌گیر و گران قیمت خواهد بود. علاوه بر آن برای این کار قدرت محاسباتی و منابع زیادی نیز لازم است.

انعطاف ناپذیری بلاکچین باعث می‌شود که مجوزهای خاصی برای دسترسی، خواندن و نوشتن اطلاعات در بلاکچین نیاز باشد.

یکی دیگر از دلایل استفاده از این اختراع، این است که به بلاک‌ها اجازه  می دهد تا به دریافت داده از زیر شبکه‌های متعدد بپردازد.

مقاله‌ی استفاده از تکنولوژی چندین-بلاکچین با هدف معرفی و نحوه‌ی کار اختراع جدید شرکت مستر کارت و فناوری جداسازی یا تقسیم باکچین برای شما نوشته شده است امید است این مقاله اطلاعات به روز و قابل استفاده‌ای را از شبکه بلاکچین در اختیار شما قرار داده باشد. در صورت هر گونه سوال، پیشنهاد یا انتقاد با همکاران ما در تراپی تماس بگیرید. در صورت اطلاع از دیگر اختراعات مستر کارت در زمینه‌ی شبکه‌ی بلاکچین یا از نحوه‌ی استفاده از فناوری چندین بلاکچین و جداسازی یا تقسیم بلاکچین، لطفا نظرات خود را در کامنت‌ها بیان کنید تا دیگر کاربران نیز بهره مند شوند. 

1398/02/19
پریسا رضایی

نظر خود را ارسال کنید

سوالات خود را از ما بپرسید

مشاوره رایگان