ویزا کارت (visa card) چیست؟

دانلود مطلب

همانطور که می‌دانید ویزا کارت یکی از بهترین و معروف‌ترین کارت‌های اعتباری در دنیا در بین هزاران کارت بانکی و اعتباری است. این کارت‌ها با پاداش‌ تخفیف بلیط هواپیما، هتل و بسیاری از خدمات و محصولات دیگر در خدمت کاربران قرار می‌گیرند. در ادامه با تراپی همراه باشید تا از محبوبیت انتخاب ویزا کارت (visa card) مطلع گردید.

با ویزا کارت (visa card) بیشتر آشنا شوید

 ویزا کارت (visa card) اولین کارت اعتباری بانک مرکزی آمریکا برای مصرف کنندگان متوسط و بازرگانان کوچک و متوسط در ایالات متحده است. این شرکت توسعه یافته در سطح بین المللی، نام خود را در سال 2007 به شرکت Visa تغییر داد و از سال بعد به صورت عمومی در بازار بورس عرضه شد. تمرکز اصلی کسب و کار این شرکت به غول پرداخت‌های جهانی تغییر مسیر داد، این شرکت خدمات پرداخت سریع، مطمئن و قابل اعتماد الکترونیکی خود را به کسب و کارها، کاربران، موسسات مالی و دولت‌ها در بیش از 200 کشور و منطقه ارائه می‌دهد. شبکه پردازش ویزا با نام VisaNet نیز قادر به اداره  بیش از 65000 پیام تراکنش در یک ثانیه همراه با پشتیبانی از کلاهبرداری و تقلب برای مصرف کنندگان و اطمینان از پرداخت برای بازرگانان می‌باشد.

ویزا کارت (visa card)

رقابت در عرصه‌ی شبکه‌ی پرداخت‌های جهانی تنگاتنگ است و شرکت‌های ویزا و مستر کارت جهت کسب برترین شبکه‌ی پرداخت و موفقیت در بین بانک‌های صادر کننده‌ی کارت‌ها به مشتریان با یکدیگر مقابله می‌کنند. برای موفقیت در این عرصه این شرکت‌ها کارمزدهایی را برای دارندگان کارت‌ها وضع کردند که به واسطه‌ی آن بانک‌ها بیشتری کسب خواهند کرد.

در ادامه به نحوه پردازش کارت اعتباری ویزا کارت توسط بانک پرداخته شده است.

نحوه پردازش پرداخت کارت اعتباری ویزا کارت (visa card) چگونه انجام می‌شود؟

ویزا یک بازار دوطرفه است که هم به صاحبان کارت، صادرکنندگان و پردازنده‌های صادرکننده و هم به بازرگانان، خریدارها و پردازنده‌های خریدار خدمات می‌دهد. یک معامله معمولی در ویزا زمانی آغاز می‌شود که صاحب کارت اعتباری ویزا، آن را به یک فروشنده برای پرداخت کالاها یا خدمات خود ارائه دهد. اولین گام معامله مجوز است، این فرایند تأیید یا رد یک معامله قبل از خرید نهایی است.

  • در ابتدا صاحب کارت آن را به فروشنده برای پرداخت کالا یا خدمات می‌دهد.
  • در گام بعدی، دستگاه pos فروشنده، شماره‌ی اکانت و دیگر داده‌های رمزگذاری شده روی نوار مغناطیسی کارت یا تراشه الکترونیکی را می‌خواند.
  • پردازنده اطلاعات تراکنش را به پیام درخواست مجوز تبدیل کرده و آن را به ویزا کارت انتقال می‌دهد.
  • سپس بانک صادرکننده کارت، درخواست مجوز را بررسی می‌کند
  • درخواست داده شده از تمامی بعدهای تقلب و کلاهبرداری، تایید وضعیت خوب یا بد حساب و اعتبار کافی تراکنش بررسی می‌شود و سپس پاسخ مجوز به ویزا داده می‌شود.
  • ویزا واکنش مجوز به خریدار یا پردازنده خریدار را انجام می‌دهد.
  • خریدار یا پردازنده خریدار نتایج درخواست مجوز را به ترمینال تجاری ارسال می‌کند.

عناصرکلیدی مدل کسب وکار ویزا کارت (visa card)

ویزا طیف گسترده‌ای از پلتفرم پرداخت محصول است که برای توسعه و ارائه برنامه‌های اعتباری، بدهی، پیش پرداخت و دسترسی به پول نقد برای صاحبان کارت‌ها (افراد،شرکت‌ها و نهادهای دولتی) مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، ویزا خدمات پردازش معامله (اولویت مجوز، پاکسازی و حل و فصل) و سایر خدمات ارزش افزوده دیگری مانند مدیریت ریسک، پردازش بدهی، خدمات وفاداری، مدیریت اختلاف نظر و خدمات اطلاعات ارزش افزوده را نیز ارائه می‌دهد.

ویزا کارت (visa card)

کارت اعتباری ویزا کارت (visa card) و لایههای هزینه‌های تبادل

جهت پذیرش مبادلات مبتنی بر کارت لایه‌هایی از هزینه‌های تبادل بین بانک‌ها وجوددارد، که قسمتی از این کارمزد به صادر کننده‌ی کارت اعتباری نظیر ویزا کارت داده می‌شود. ویزا و مستر کارت دارای کارمزدهای مشابهی در عواملی نظیر نوع حساب (به عنوان مثال مصرف کننده ی تجاری)،نوع کارت (به عنوان مثال استاندارد یا حق بیمه)،نوع تجارتی (مثلا دولت،خیریه یا خدمات ) و نوع معامله (به عنوان مثال تراشه، غیرتراشه و یا بدون تماس) می‌باشند. 

به طور کلی درآمد عملیاتی VISA عمدتا شامل درآمد خدمات، درآمد پردازش داده‌ها و درآمدهای بین المللی می‌شود. ویزا کارت هیچ گاه بخشی از هزینه‌های تبادل، هزینه‌های پرداخت شده توسط صاحبان کارت‌ها و هزینه‌های تخفیف توسط بازرگانان را دریافت نمی‌کند.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما صمیمانه متشکریم، در صورتیکه هر گونه اطلاع از عملکرد ویزا کارت یا ویژگی‌های آن نسبت به سایر کارت‌ها داشتید، لطفا نظرات خود را در کامنت‌ها بیان کنید تا دیگر کاربران نیز استفاده کنند.

1398/05/07
پریسا رضایی

نظر خود را ارسال کنید

سوالات خود را از ما بپرسید

مشاوره رایگان