چگونه کسب و کار کوچک خود را توسعه دهیم ؟

اغلب کارآفرینانی که به  فکر راه اندازی استارت اپ هستند، ترجیح می‌دهند از کسب و کارهای کوچک شروع کنند. اما پس از مدتی که در کار خود به ثبات رسیدند و به اهداف معین شده در طرح کسب و کار خود دست یافتند، ممکن است تصمیم بگیرند که کسب و کار کوچک خود را توسعه دهند. اولین سوالی که ممکن است به ذهن صاحبان کسب و کارهای کوچک خطور کند این است که : چگونه کسب و کار کوچک خود را توسعه دهیم؟ برای توسعه کسب و کارهای کوچک باید نکاتی را در نظر داشته باشید که در ادامه به بیان آن‌ها خواهیم پرداخت. لطفا با تراپی همراه شوید.

چگونگی توسعه کسب و کارهای کوچک

بسیاری از صاحبان کسب و کارهای کوچک تصمیم دارند که به توسعه بیزینس خود بپردازند و برای این کار نیز بسیار عجله دارند. اما باید به آن‌ها بگوئیم که چنانچه برای توسعه کسب و کار خود شتاب زده و بدون برنامه عمل کنید، قطعا احتمال این خطر وجود دارد که همه‌ی آنچه در طی سال‌ها ساخته‌اید را در مدت زمان کوتاهی ویران کنید و با شکست مواجه شوید. بنابراین نکاتی که در ادامه‌ی این مقاله برای شما خواهیم گفت را به دقت مطالعه کنید تا در این زمینه به مشکل جدی برخورد نکنید.

توسعه کسب و کارهای کوچک

نکاتی که برای توسعه کسب و کارهای کوچک باید در نظر بگیرید

در این بخش از مقاله نکاتی را ذکر خواهیم کرد که برای توسعه کسب و کارهای کوچک باید بدانید

فرهنگ شرکت خود را توسعه دهید

فرهنگ قوی موجود در یک شرکت تیم کاری شما را در کنار یکدیگر سال‌ها حفظ خواهد کرد و به رشد چشم گیر کسب و کار شما منجر خواهد شد. برای ارتقا فرهنگ یک شرکت، اگر نمی‌دانید که از کجا باید شروع کنید، می‌توانید با تیم کاری خود سوالات زیر را مطرح نموده و به پاسخ‌های آن‌ها خوب دقت کنید.

این سوالات عبارتند از :

  • این شرکت برای چه بر پا شده است؟
  • فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم برای چیست؟
  • این شرکت به چه چیز اعتقاد دارد؟
  • ارزش‌های ما کدامند؟
  • شرکت ما قرار است به کدام سمت و سو برود؟

با توجه به پاسخ‌هایی که برای این سوالات دریافت می‌کنید، می‌توانید موارد جدید و ارزشمندی را در کسب و کار کوچک خود فرهنگ سازی کنید. به این ترتیب مشتریان جدید را هم می‌توانید به سمت کسب و کار خود جذب کنید.

افراد درستی را به کار بگیرید

دومین نکته‌ای که برای توسعه کسب و کارهای کوچک باید به آن دقت کافی داشته باشید، انتخاب افراد درست با مهارت‌های لازم است. مرحله‌ی استخدام نیرو یکی از مهم‌ترین مراحل و بهتر است بگوئیم از مراحل بحرانی در راه‌اندازی و توسعه یک کسب و کار است. پس این مسئله بسیار مهم است که به اندازه‌ی کافی برای انتخاب نیروهای متخصص و البته مناسب زمان بگذارید. بنابراین افرادی را که برای استخدام در شرکت خود انتخاب می‌کنید، بر اساس مهارت‌های تکنیکال و نیز تجربیاتی که دارند،  بسنجید. به علاوه پس از سنجیدن مهارت‌ها و استخدام آن‌ها در طول زمان نیز آن‌ها را در نظر بگیرید و بررسی کنید که آیا برای کاری که انتخاب شده‌اند مناسب خواهند بود یا نه.

توسعه کسب و کارهای کوچک

بر نوآوری متمرکز شوید

از دیگر نکات مهم برای توسعه کسب و کارهای کوچک این است که تمرکز خود را بر نوآوری قراردهید و در بخش‌های درستی از کسب و کار خود با خلاقیتی که به خرج می‌دهید، تغییرات موثر ایجاد کنید.

زمانی که به توسعه کسب و کار کوچک خود فکر می‌کنید، ممکن است تنها در این اندیشه به سر ببرید که برای بهبود محصولات و خدماتی که ارائه می‌دهید هزینه‌ای را در نظر بگیرید. اما علاوه بر این شما بایستی در نحوه‌ی برقراری ارتباط با مشتریان و بازدیدکنندگان نیز خلاقیت به خرج دهید و ارتباط خود را با  آن‌ها به شیوه‌ای جذاب‌تر برقرار کنید. همچنین از اپلیکیشن‌های موجود در این زمینه نیز می‌توانید کمک بگیرید و خدمات خلاقانه‌تری به مشتریان ارائه دهید.

از دیگر نکاتی که باید در نظر داشته باشید که در توسعه کسب و کارهای کوچک تاثیر گذار است، این است که به شیوه‌ای متفاوت برند خود را تبلیغ کنید و سعی کنید با انجام تبلیغات متفاوت و به کارگیری شیوه‌های خلاقانه در تبلیغات، تصویر ذهنی متفاوت‌تری از برند خود در ذهن مشتریان و بازیدکنندگان ایجاد کنید.

و نکته‌ای دیگر که بسیار هم مهم است و به توسعه کسب و کارهای کوچک بسیار کمک می‌کند این است که هرگز مشتری‌های فعلی خود را فراموش نکنید. بسیاری ازصاحبان کسب و کارهای کوچک برای توسعه‌ی کسب و کار خود همواره به دنبال جذب مشتری بیشتری هستند و از مشتریان فعلی خود غافل می‌شوند. اما کار شیوه ی درست برای جذب مشتری جدید در گرو نظر سنجی از مشتریان فعلی می‌باشد. شما می‌توانید نظر مشتریان خود را در مورد محصولات و خدمات خود بدانید و با توجه به نیازهای جدیدی که مطرح می‌کنند، محصولات و خدمات خود را تغییر دهید، به این ترتیب این می‌تواند باعث جذب مشتریان دیگر شود.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما بسیار سپاسگزاریم.

1398/06/07
پریسا رضایی

نظر خود را ارسال کنید

سوالات خود را از ما بپرسید

مشاوره رایگان