همراهان عزیز همان طور که حتما خبر دارید این روزها همه انواع ارزها چالش های مخصوص به خود را پشت سر می گذارند. منظور از همه انوع ارز ، ارز دیجیتال و ارز های معمولی مانند دلار و یورو و ... است. دلار و یورو که افزایش سرسام آوری در قیمت خود دارند. در مورد ارز دیجیتال، بانک مرکزی اعلام کرده است که مدل آزمایشی ارز دیجیتال بومی آماده شده است. در این مقاله همراه ما باشید ...

ارز های موجود در کشور خصوصا دلار و یورو این اواخر نوسان های زیادی را در قیمت خود تجربه می کنند. افزایش قیمت دلار به گونه ای بود که دولت تصمیم گرفت برای مدتی یک نرخ معین برای آن تعیین کند. از طرف دیگر افزایش قیمت یورو اتفاق افتاد.

مدل آزمایشی ارز دیجیتال بومی

این مسئله به این دلیل است که ارزی که از کشور خارج می شود با ارزی که وارد کشور می شود با یکدیگر برابر نیستند. همین مسئله باعث می شود که از افزایش قیمت ارز اتفاق بیفتد. از طرف دیگر نرخ تورم با نرخ ارز رابطه مستقیم با یکدیگر دارند. بنابراین اگر به دنبال یک رویکرد درست برای تعیین نرخ دلار باشیم، بانک مرکزی متناسب با نرخ تورم هر روز باید یک مقدار معینی را اعلام کند. بنابراین دولت برای این که کنترل شرایط را به دست بگیرد، تصمیم گرفت ارز مورد نیاز افراد را خود تعیین کند و برای مدتی صرافی ها رابه دور از این ماجرا قرار دهد. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید از مقاله های زیر استفاده کنید :

مدل آزمایشی ارز دیجیتال بومی

اما دولت تصمیمات خود را به این جا محدود نکرد و برای کنترل بهتر شرایط تصمیم گفت که خرید و فروش هر گونه ارز دیجیتال را در کشور ممنوع اعلام کند. دولت عقیده دارد که این گونه ارز های دیجیتال مانند بیت کوین باعث شده است که توجه نسبت به ارزهای دیگر از بین بروند و در نتیجه باز هم قیمت آنها افزایش یابد. از طرف دیگر چون این ارزها بر مبنای اینترنت کار می کنند، زمینه برای هک و حملات سایبری فراهم است. بنابریان ممکن است که بسیاری از افراد سرمایه خود را از این طریق از دست بدهند. از طرف دیگر معاملاتی که توسط ارزهای دیجیتال انجام می شوند قابلیت ردیابی را ندارند بنابراین ممکن استبسیاری از کارهای کثیف مالی مانند پول شویی از این طریق به راحتی قابل انجام باشند. بنابراین دولت اعلام کرد که برای جلوگیری از این گونه اتفاق ها می توان از ارز دیجیتال بومی متناسب با قوانین ایران استفاده کرد.

در راستای پیاده سازی این تصمیم، از نخبگان فناوری دعوت شد تا ایده های خود را در این زمینه بیان کنند. اکنون تقریبا بعد از 2 هفته وزیر ارتباطات اعلام کرده است که مدل آزمایشی ارز دیجیتال بومی آماده شده است.

 

بنابراین همراهان عزیز باید منتظر ماند تا از عملکرد این مدل آزمایشی ارز دیجیتال بومی مطمئن شد و دید که آیا بر اساس تکنولوژی بلاک چین کار می کند یا خیر ...

تاریخ انتشار 17 اردیبهشت 1397
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر