تا چه اندازه با ارزهای دیجیتال آشنایی دارید؟ بیت کوین، آلت کوین، لایت کوین، ریپل و ...را می‌شناسید؟ امروزه ارز دیجیتال بیت کوین به عنوان یک دارایی محبوب در دنیای اقتصادی در بین سرمایه گذاران ارز دیجیتال محسوب می‌شود. استفاده از این گواهینامه دیجیتالی به جای پول رایج از مهم‌ترین مزایا و اطمینان از عدم کلاهبرداری از مهم‌ترین نکات مورد توجه در استفاده از این ارز رمزنگاری شده است، بیت کوین مفهومی است که هنوز به طور کامل درک نشده است و برای آن ابزاری وجود ندارد که بتوان از این ایده در حال ظهور در آن استفاده کرد. در ادامه با تراپی همراه باشید تا شما را با پروتکل بیت کوین آشنا سازیم.

معرفی بیت کوین

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی در دنیا است که به صورت الکترونیکی فعالیت می‌کند. این ارز دیجیتالی غیر متمرکز است، به این معنی که هیچ مرجع صادر کننده مرکزی یا موسسه سیاسی میزان بیت کوین در حال گردش را کنترل نمی‌کند.

پروتکل بیت کوین

دارندگان بیت کوین قادر به انتقال بیت کوین از طریق یک شبکه نظیر به نظیر هستند. این نقل و انتقالات بر روی "blockchain" ردیابی می‌شود، سپس هر بلوک در بلاک چین بر اساس درخت Merkle رمزنگاری می‌شود و در اختیار سرمایه گذاران قرار می‌گیرد. این روند به دلیل احراز هویت و جلوگیری از کلاهبرداری و تقلب در نظر گرفته شده است. همانطور که گفته شد فرآیند ایجاد هر بیت کوین کاری سخت و پیچیده است که علاوه بر برآورده ساختن نیازهای مبادلاتی امنیت بالایی نیز دارد.

از آنجا که با توجه به فرآیند ساخت بیت کوین، هر کس نظر و پیشنهادی در این خصوص می‌دهد، با توجه به گفته­‌ی Beautyon، تفکر در مورد بیت کوین درست همانند واحدهای پولی رایج دیگر در دنیا است و شبیه به تفکرات پوچ عامه مردم در مورد ایمیل در مقایسه با ارسال نامه توسط پست است. او همچنین افزود که بیت کوین پول نیست بلکه یک پروتکل است که به شما کمک می‌کند تا روی خدمات سودآور بیشتر تفکر کنید.

پروتکل بیت کوین چیست؟

بیت کوین با وجود اینکه برای انجام معاملات مشابه پول نقد رایج ،مجاز می باشد، همچنان به دلیل فرآیند ساختش، از کنترل دولت‌ها برخوردار نیست و به شکل یک سیستم پرداختی اعتباری کار می کند. این ارز همچنین به عنوان شبکه‌­ای غیر متمرکز دارای یک سیستم ردیابی و پاکسازی IOU است که در اقتصاد به صورت گسترده تکامل یافته است. علاوه بر آن، بیت کوین همه­‌ی کارهای محاسباتی خود را در شبکه بلاک چین انجام می‌دهد و بنابراین قادر به ذخیره­‌ی جزئیات بیشتری از تراکنش‌های شما نسبت به سیستم‌های بانکی و فیات است.

از جمله توابع کاربردی در پروتکل بیت کوین عبارتند از :

تابع هش

هش در بیت کوین دو بار محاسبه می‌شود، اغلب از تابع SHA-256  برای هش استفاده می‌شود، با این حال تابع هش RIPEMD-160 هم نیز در زمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که هش، کوتاه‌­تر باشد (برای مثال در هنگام ایجاد یک آدرس جدید در بیت کوین).

درخت Merkle

Merkle یک درخت باینری ساخته شده از توابع هش است، که از تابع SHA-256 جهت محاسبات خود استفاده می‌کند. چنانچه در هنگام تشکیل یک ردیف در درخت تعداد عناصر فرد باشد،  آخرین ردیف هش کپی می‌شود. ردیف پایین از این درخت با دو رشته­‌ی هش -SHA-256  تشکیل می‌شود. سپس در ردیف بالای آن تعداد هش‌ها نصف می‌شود و هر ورودی از الحاق دو رشته هش SHA-256 در زیر درخت ایجاد می‌شود. این روند تا جایی که به یک هش دو گانه برسیم تکرار می‌شود.

پروتکل بیت کوین

تابع امضا

بیت کوین از الگوریتم منحنی بیضی امضای دیجیتال(ECDSA)  برای امضای معاملات خود استفاده می‌کند.کلیدهای عمومی در این فرآیند 32 بیت هستند و مختصات یک نقطه در منحنی را نشان می‌دهند.

تأییدیه تراکنش

تراکنش‌ها با رکوردهای رمزنگاری یا امضا شده، به آدرس‌های جدید منتقل می‌شوند. ورودی در این نوع ارز به معنی رکوردهایی است که منابع مالی را از دیگر معاملات قبلی ارزیابی می‌کند  و خروجی به معنی رکوردهایی است که مالک جدید بیت کوین را شناسایی می‌کند و به عنوان ورودی در معاملات آینده، منابع مالی مورد نظر را به حساب او ارجاع می‌دهد. هر ورودی باید یک امضای دیجیتال رمزنگاری منحصر بفرد داشته باشد که تنها شخصی که دارای کلید خصوصی است قادر به امضا و دریافت سکه‌های بیت کوین باشد. این کار برای  تضمین و اطمینان دسترسی صاحب دارایی به سکه‌ها است.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم، در صورتی که در زمینه‌ی پروتکل بیت کوین اطلاعاتی دارید و نحوه­‌ی استخراج آن می‌دانید، لطفا آن‌ها  را در کامنت‌ها بیان کنید تا دیگر کاربران نیز بتوانند از آن ها بهره ببرند.

تاریخ انتشار 28 فروردین 1398
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر