بسیاری از افرادی که مشغول انجام معاملات برون مرزی هستند با سناریوی سیستم پرداخت‌های ارزی آشنایی دارند و بیشتر ترجیح می‌دهند تا از طریق انتقال تلگرافی (T/T) پرداخت‌های خود را انجام دهند. مخصوصا در کشور ما به دلیل تحریم‌های اعمال شده امکان استفاده از روش پرداخت LC وجود ندارد. بنابراین صاحبان کسب و کار برای تبادلات ارزی خود ترجیح می‌دهند که از طریق حواله T/T اقدام نمایند. به طور مثال اگر شما یکی از صاحبان کسب و کار هستید و از سایت‌هایی مثل علی بابا یا علی اکپرس خرید می‌نمائید، می‌توانید از طریق حواله‌ی T/T برای پرداخت هزینه‌ی کالای خود اقدام نمائید. افراد بسیاری هستند که فقط با نام این حواله‌ی ارزی آشنا هستند و از جرئیات آن اطلاعات کافی ندارند. اگر شما نیز از آن دسته افراد هستید پیشنهاد می‌کنیم با تراپی همراه شوید تا آن چه لازم است در مورد حواله T/T بدانید برای شما بیان کنیم.

حواله T/T چیست؟

T/T مخفف telegraphic transfer می‌باشد و مربوط به نقل و انتقال پول از طریق تلکس می‌شود؛ یعنی ارسال پول از طریق کابل‌های قدیمی و سیستم رادیو و تلفن. ارسال حواله‌ی  T/T معمولا دو تا سه روز کاری طول می‌کشد و فرایند ارسال حواله‌ی T/T نسبت به روش‌های معمولی سریع‌تر می‌باشد. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که می‌توانید همراه با ارسال حواله، به ارسال پیام برای گیرنده نیز بپردازید.

حواله T/T

سیستم ارسال حواله ی  T/T چگونه کار می کند؟

در یک سیستم معمولی انتقال تلگرافیک، فرستنده، به بانکی مربوط به حساب خود اطلاع می‌دهد که قصد دارد مبلغی را ارسال نماید. بسته به نوع سیاست‌های بانکی برای نقل و انتقال پول، انتقال مبلغ مورد نظر فرستنده، در یکی از شعب بانکی صورت خواهد گرفت و بانک مقصد، آن مبلغ را به حساب گیرنده در بانک مقصد واریز می‌کند. در صورت نیاز بانک مقصد می‌تواند به عنوان یک واسطه عمل کرده و تبدیل واحد ارزی را هم بنا به ارز درخواستی گیرنده یا فرستنده انجام دهد.

سیستم ارسال حواله T/T برای خرید کالا از سایت های خارجی چگونه کار می کند؟

هنگامی که شما کالایی را از یک سایت خارجی خریداری می‌کنید، اگر بخواهید پرداخت خود را از طریق حواله T/T انجام دهید، باید از کل مبلغ مورد نظر 10 الی 50 درصد آن را به عنوان پیش پرداخت بپردازید. پس از آن فروشنده برای تهیه‌ی و بسته‌بندی کالای شما اقدام نموده و آن را برای ارسال مهیا می‌کند، اما تا زمانی که شما مابقی هزینه‌ی کالا را پرداخت نکرده‌اید، آن را برای شما ارسال نخواهد کرد. به همین علت ریسک خرید و پرداخت از طریق روش T/T قدری بالا است و توصیه می‌شود که قبل از این که بخواهید از یک شرکت خارجی و یا یکی از وب سایت‌های بین المللی از طریق حواله T/T خرید کنید، حتما از اعتبار شرکت مربوطه اطمینان حاصل کنید.

چگونه می‌توان از هزینه‌ها در استفاده از سیستم انتقال حواله T/T کاهش داد؟

شما عزیزان قطعا با سیستم تبادلات ارزی سوئیفت آشنا هستید و از مزایای استفاده از آن در نقل و انتقال بین المللی پول خود تا کنون بهره‌مند شده‌اید. اما مشکلی که وجود دارد این است که پرداخت‌ها در سیستم سوئیفت قدری هزینه بردار است. علت هم آن است که وقتی واحدهای ارزی از بانک مبدا بخواهند به بانک مقصد ارسال شوند نیاز است تا در سایر بانک ها در طول مسیر تا بانک مقصد، هزینه‌ی نقل و انتقال پرداخت شود. حتی گاهی بانک‌های واسطه، تبدیل واحد ارزی را انجام می‌دهند و بابت آن هزینه دریافت می‌کنند.

حواله T/T

به منظور حذف این هزینه‌های اضافه شما می‌توانید از سیستم انتقال حواله T/T استفاده نموده و انتقال حواله‌های ارزی را با هزینه‌ای بسیار کم و منصفانه انجام دهید. سیستم پرداخت ارزی T/T بسیار امن و آسان است و هزینه‌ی تراکنش‌ها در آن معمولا کمتر از دیگر سیستم‌های پرداخت حواله‌های ارزی می‌باشد.

دوستان عزیز در این مقاله شما را با سیستم تبادلات ارزی T/T آشنا کردیم و گفتیم که ارسال حواله T/T چگونه انجام می‌شود. همچنین نکاتی را در مورد مزایا و معایب این روش پرداخت برای شما بیان کردیم. امید است با ارائه‌ی مطالب گفته شده شما دوستان گرامی توانسته باشید به پاسخ پرسش‌های خود برسید. در صورتی پس از مطالعه‌ی این مقاله با مشکلی مواجه شدید یا سوالی به ذهنتان خطور کرد، حتما با ما تماس گرفته و سوال یا مشکل خود را با ما در میان بگذارید.

تاریخ انتشار 13 بهمن 1397
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر