دوستان گرامی ممکن است اخیرا مطالب بسیاری در مورد بلاک چین شنیده باشید. این مطالب تا چه حد توانسته است شما را با فناوری بلاک چین آشنا کند؟ آیا با ویژگی های بلاک چین آشنا هستید؟ نحوه‌ی عملکرد بلاک چین چگونه است؟ اصلا کاربردهای مهم فناوری بلاک چین در جهان چیست؟ همانطور که می‌دانید تکنولوژی بلاک چین در صنایع بسیاری مورد استفاده قرارگرفته است و کاربردهای بسیاری دارد ولی این فناوری نیز مانند سایر فناوری‌های روز ، کاملا بدون نقص نیست و مشکلاتی نیز برای آن وجود دارد. البته صحبت‌های بسیاری در این زمینه مطرح شده است که همه‌ی آن صحبت‌ها مورد تائید نیست و صحت ندارند. آیا مایلید تا با برخی تصورات غلط راجع به بلاک چین آشنا شوید؟ پس در این مقاله تا پایان با تراپی همراه شوید.

آشنایی با تصورات غلط راجع به بلاک چین و شایعاتی که نباید آن ها را باور کرد! 

داستان‌های زیادی درباره بلاک‌چین وجود دارند که برخی از آنان چنان در ذهن کاربران نهادینه شده است که مانع از درک صحیح اصول ساخت بلاک‌چین می‌شود. مواردی که در ادامه عنوان خواهیم کرد، تصورات غلط راجع به بلاک چین هستند که خوب است از آن ها مطلع شوید. همچنان همراه ما باشید.

تصورات غلط راجع به بلاک چین
  • بلاک‌چین ابدی است

یکی از تصورات غلط راجع به بلاک چین این است که، می گویند بلاک چین ابدی است و این باور وجود دارد که اطلاعات ذخیره شده در بلوک های یک زنجیره ،‌تا ابد درآن باقی می‌مانند . از لحاظ نظری این امر صحیح است اما در عمل غیرممکن است که چنین باشد زیرا که میزان رشد فضای فایل با روند رشد حجم لینک ها برابر و همراه نیست.

یک کاربر کیف‌پول بلاک‌چین باید فضای فایل را برای ذخیره پایگاه داده‌ها ،‌آزاد کند. علاوه‌ براین برای استفاده از ارزهای مجازی شما باید برنامه‌های خاصی را روی کامپیوترتان نصب کنید.

  • ارزهای مجازی بطور کامل جایگزین پول‌های واقعی خواهند شد

یکی دیگر از تصورات غلط راجع به بلاک چین این است که معتقدند ارزهای دیجیتال جایگزین پول های واقعی خواهند شد. اما باید بگوئیم که، حتی اگر جهان بطور کامل به سمت این ارزها برود ، باز هم این اتفاق به این زودی‌ها رخ نخواهد داد.

امروزه محبوب‌ترین سیستم ، بیت‌کوین ، در هرثانیه حدود ۷ معامله را پردازش می‌کند و ثبت عملیاتی تنها هر ده دقیقه یکبار انجام می‌شود. در حالی‌ که کارت‌های بانکی چندین هزار معامله را در هر ثانیه انجام می‌دهند.

  • عملیات باز بلاک‌چین خوب است

عضویت در بلاک‌چین، کسب اطلاعات در مورد  تمام عملیات‌ها را بدنبال دارد. علیرغم این واقعیت که این فضا هویت افراد را گمنام نگه می‌دارد اما اگر ضرورتی باشد می‌توانید بفهمید چه کسی تحت چه نام مستعاری در این پایگاه داده قرار گرفته است.

برای افراد ( اعضای شخصی ) این مسئله ایرادی ندارد اما برای سازمان‌ها مشکل بزرگی است. در واقع برای سازمان‌ها این امکان وجود ندارد که بتوانند اسرار تجاری خود را از دیگران محفوظ نگه‌دارند.

  • بلاک‌چین یک رایانه بسیار عظیم است که از بخش‌های متفاوتی تشکیل شده‌است

از دیگر تصورات غلط راجع به بلاک چین این است که اغلب آن را یک کامپیوتر بسیار بزرگ می دانند، اما چنین درکی از بلاک‌چین کاملا غلط است. در حقیقت در این سیستم، توزیع و ادغام اطلاعات بعداً رخ نمی‌دهد بلکه اطلاعات به سادگی چندین بار کپی می‌شوند.

تصورات غلط راجع به بلاک چین

علاوه‌ براین هرگره(node) شبکه ، اقدامات مشابهی را انجام می‌دهد – عملیات را بررسی می‌کند ، آن‌ را در لینک‌های جداگانه‌ای می‌نویسد و داده‌های سابقه دار را ذخیره می‌کند.

  • تمرکززدایی بلاک‌چین ، مصونیت آن‌را تضمین می‌کند

از یک طرف بلاک‌چین یک مرکز واحد ندارد . از طرف دیگر معدنچیانی که از کار خود حمایت می‌کنند در یک اجتماع متحد هستند . چنین فضاهایی اغلب در یک قلمرو قرار دارند . این بطور قابل توجهی به هکرها کمک می‌کند تا به سیستم نفوذ کنند. بنابراین یکی دیگر از تصورات غلط راجع به بلاک چین مصونیت کامل آن به علت عدم تمرکز داده در آن است و باید بگوئیم که این ویژگی امنیت کامل داده را در فناوری بلاک چین تضمین نمی کند.

همراهان همیشگی، در این مقاله شما را با برخی از تصورات غلط راجع به بلاک چین آشنا کردیم و گفتیم که علاوه بر مزیت‌هایی که استفاده از این فناوری برای صنایع مختلف به همراه داشته است، معایبی نیز برای آن وجود دارد و شایعاتی در مورد بلاک چین گفته شده است که قابل باور نیستند. امید است آن چه گفته شد مورد رضایت شما سروران قرار گرفته باشد.

عزیزان، در صورتی که در این زمینه باسوال یا مشکلی مواجه شدید، حتما با ما تماس بگیرید و سوال و مشکل خود را با ما مطرح نمائید. منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

تاریخ انتشار 05 خرداد 1398
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر