امروزه با گسترش و توسعه کشورهای پیشرفته‌ای نظیر آلمان بسیاری از افراد رویای زندگی و تابعیت در این کشورها را دارند. برای تحقق رویاهای خود چه اقدامی کرده‌اید؟  آیا برای یادگیری زبان آلمانی اقدام نموده‌اید؟ اگر قصد کار در این کشور را دارید، آیا می‌دانید چگونه باید ویزای کار دریافت کنید؟ اگر قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید آیا از شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی آگاهی دارید؟ برای آسایش و رفاه کودکان خود چه تدبیری اندیشیده‌اید؟ جهت اطلاع از مراحل کار و مدت زمان آن در ادامه با تراپی همراه باشید تا شما را با روش‌های گرفتن تابعیت و اینکه چگونه شهروند آلمان شوید، آشنا سازیم.

چگونه شهروند آلمان شویم ؟

در این بخش از مقاله به نکاتی اشاره کرده ایم در مورد اینکه شما چگونه می توانید شهروند آلمان شوید. این نکات را به دقت مطالعه کنید.

قوانین کلی اقامت در آلمان

افراد خارجی ساکن در آلمان می‌توانند پس از چند سال زندگی در این کشور برای اقامت دائم یا تابعیت آلمان درخواست دهند. به طور معمول،‌ اتباع خارجی ‌پس از  ۸ سال قادر به اخذ تابعیت آلمان هستند، چنانچه در این کشور متولد شده باشید، والدین آلمانی داشته باشید یا با یک شهروند آلمانی ازدواج کرده باشید این زمان برای شما کاهش می‌یابد. خارجی تبارهای ساکن در این کشور می‌توانند پس از ۵ سال درخواست اقامت دائم خود را دهند. 

شهروند آلمان

تابعیت یا اقامت دائم در آلمان چگونه است؟

اقامت دائم EC،‌ مجوز اقامت دائم آلمان و درخواست شهروندی ، سه راه برای زندگی در آلمان بدون هیچ محدودیت و مشکلی است. در اقامت دائم EC شما قادر به زندگی و کار در کل اتحادیه اروپا هستید اما در مجوز اقامت آلمان تنها قادر به زندگی و کار در همین کشور می‌باشید.

اخذ مجوز اقامت آلمان بسیار راحت‌تر از اخذ اقامت دائم EC است، برای مثال افراد متخصص می‌توانند بلافاصله برای مجوز اقامت آلمان درخواست کنند. در صورتی که شهروند آلمان شدید، حقوق مشابهی با یک شهروند آلمانی اصیل خواهید داشت. از جمله این حقوق می‌توان به حق رای، جنبش آزاد و دسترسی نامحدود به بازار کار اشاره کرد.

با این حال، به عنوان یک شهروند آلمان ، باید شهروندی فعلی خود را انکار کنید - مگر اینکه شما معاف از داشتن ملیت دوگانه آلمانی باشید- و به وظایف شهروندی و اجتماعی مانند دادگاه یا خدمات انتخاباتی احترام بگذارید. ملیت دوگانه آلمانی به طور معمول به شهروندان اتحادیه اروپا و برخی دیگر دسته‌ها و همچنین کسانی که نمی‌توانند از شهروندی فعلی خود مانند پناهجویان خودداری کنند، اعطا می‌شود.

شرایط اقامت دائم EC

چنانچه به مدت ۵ سال با مجوز اقامت در آلمان زندگی کرده باشید، در این صورت شما می‌توانید درخواست اقامت دائم در این کشور را بدهید، در صورتیکه این مجوز را از آلمان یا دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته باشید، قادر به زندگی در کلیه نقاط مختلف اتحادیه اروپا خواهید بود.

  برای درخواست اقامت دائم در آلمان، باید:

  1. پنج سال، بدون وقفه در این کشور زندگی کنید
  2. دارای بیمه درمانی و بازنشستگی باشید.
  3. فضای زندگی مناسب (حداقل ۱۳ متر مربع به ازای هر نفر).
  4. مهارت زبان آلمانی، اطلاع از نحوه زندگی در آلمان و سیستم‌های حقوقی و اجتماعی در این کشور
  5. نداشتن سابقه کیفری

اگر مجوز اقامت دائم EC را از یکی دیگر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا گرفته باشید و بیش از ۳ ماه قصد ماندن در آلمان را داشته باشید، باید گذرنامه یا شناسه معتبر داشته باشید و همچنین اطلاعات مربوط به اشتغال یا درس خود در آلمان را ارائه دهید.

مجوز اقامت دائم در آلمان

این مجوز بسیار شبیه به اقامت دائم EC است با این تفاوت که اجازه تردد در اتحادیه اروپا را ندارید.

شهروند آلمان

برخی از مواردی که قادر به اخذ سریع‌تر مجوز اقامت دائم در آلمان هستند عبارتند از:

  1. نیروهای متخصص
  2. فارغ التحصیلان دانشگاه‌های آلمان می‌توانند بعد از ۲ سال این مجوز را دریافت کنند
  3. دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا می‌توانند بعد از ۳۳ ماه کار اقدام کنند
  4. افراد کارآفرین که زندگی خوبی داشته باشند

بسته به شرایط و موقعیت خود، ممکن است مجبور به گرفتن مدارک زبان آلمانی، اثبات استقلال مالی، گرفتن بیمه درمانی و همچنین نداشتن سابقه کیفری داشته باشید.

تابعیت آلمانی

در صورت هشت سال زندگی در آلمان، می‌توانید برای تابعیت در این کشور اقدام کنید. با داشتن تابعیت آلمانی حق زندگی مادام العمر در آلمان، برخوردار شدن از حقوق اساسی مانند آزادی تجمع و تشکل، حق رای و تردد آزاد در اتحادیه اروپا را خواهید داشت. به علاوه شما قادر به کار در شرکت‌ها و ارگان‌های دولتی نیز می‌باشید.

هزینه‌ی تابعیت آلمان

برای اخذ مجوز اقامت در آلمان ۲۶۰ یورو، همچنین تابعیت از طریق naturalization ، ۲۵۵ یورو باید پرداخت کنید. در صورتیکه درآمد زیادی نداشته باشید یا خانواده‌ی پر جمعیتی داشته باشید می‌توانید هزینه‌ی کمتر یا به صورت اقساطی مبلغ خود را پرداخت کنید. هزینه‌ها برای تابعیت از طریق ازدواج، تولد و پدر یا مادر آلمانی بسیار کمتر از این مقادیر است.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید صمیمانه از شما سپاس‌گزاریم،‌ در صورت هر گونه پیشنهاد یا انتقاد با ما تماس بگیرید.

تاریخ انتشار 29 اسفند 1397
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر