اقامت دائم در کشور آلمان برای داوطلبان مهاجرت به این کشور، مزایای بسیاری دارد. اما قبل از اینکه برای ویزای المان درخواست دهید باید بدانید که کدام نوع ویزا برای شما مناسب تر است. در مقالات قبلی در مورد ویزای جستجوی کار در آلمان مطالبی را بیان کردیم. در این مقاله هرآنچه که در مورد کار و اقامت در آلمان باید بدایند و همچنین نحوه ی اخذ ویزای کار آلمان را برای شما بیان خواهیم کرد.

ویزای کار آلمان و نحوه ی اخذ  اقامت در آلمان

دقیقا مانند ویزای آلمان، درخواست اقامت در آلمان و ملزومات آن شدیدا به ملیت شما و دلیل مهاجرتتان به کشور آلمان بستگی دارد . افراد با ملیت اروپائی نیاز به مجوز اقامت ندارند. اما برای سایرین هزینه ی مجوز اقامت حدود 255 یورو است. اگر برای کار یا تحصیل به آلمان مهاجرت می کنید و توانایی تامین هزینه های مالی خود را دارید، می توانید از سفر به بخش های مختلف اروپا لذت ببرید.

چگونه مجوز اقامت دائم در آلمان بگیریم

شما به عنوان یک مهاجر با ملیت غیر اروپائی، می توانید مجوز اقامت دائم در آلمان برای استخدام یا تحصیل بگیرید. اگر که برای پیوستن به همسر یا خانواده ی خود به آلمان مهاجرت می کنید، باید ویزای بازدید از خانواده داشته باشید.

اقامت در آلمان

اگر قصد کار در آلمان با ویزای خانوادگی را دارید، باید یکی از این شرایط را داشته باشید :

  • خانواده ی شما مجوز اقامت دائم برای کار (ویزای کار آلمان) داشته باشند
  • دارا بودن کارت آبی اروپا
  • انجام فعالیت های تحقیقاتی در آلمان
  • دارای مهارت ها و تخصص های ارزشمندی باشید

مدت زمان مجوز اقامت شما معمولا بستگی به شرایط شما دارد و اگر به هر دلیلی شرایط تغییر کرد می توانید مدت آن را تمدید کنید. در ادامه انواع مجوز اقامت دائم در آلمان را برای شما معرفی خواهیم کرد.

انواع مجوز اقامت دائم در آلمان

برای اقامت بیش از 90 روز در آلمان کلیه ی افراد با ملیت غیر اروپائی باید مجوز اقامت داشته باشند؛ فرقی نمی کند از کدام کشور و منطقه باشند. ویزای کوتاه مدت که با عنوان ویزای شینگن نیز شناخته می شود، هزینه ای معادل با 60 یورو دارد و می تواند تنها تحت شرایط خاصی، تمدید شود. پس به این ترتیب شما باید برای دو مجوز درخواست دهید، یکی ویزا و دیگری مجوز اقامت دائم. برای برخی از کشورها این امکان فراهم شده است که بعد از ورود به آلمان برای دریافت این دو اقدام نمایند. البته استثنائاتی هم برای پناهندگان سیاسی در نظر گرفته شده است. برای مهاجران معمولی چند نوع مجوز اقامت وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

انواع مجوز برای مهاجرت به آلمان

  • مجوز اقامت موقت : در خواست برای دریافت این نوع مجوز بسیار معمول است و مدت اعتبار آن یک سال است. درخواست تمدید آن بستگی دارد به شرایط استخدام شما، اشتغال و ملیت تان.
  • کارت آبی
  • مجوز اقامت بلند مدت در اروپا
  • مجوز اقامت دائم

اقامت دائم

سال ها پیش، دولت آلمان تصمیم داشت که برای جذب مهاجران متخصص و با مهارت، یک نوع مجوز جدید با عنوان جدید برای اقامت در آلمان معرفی کند. چرا که جمعیت آلمان، جمعیتی مسن هستند و نیروهای متخصص در آن بسیار کم هستند به خصوص در رشته های IT و رشت های حوزه ی سلامت و پزشکی.

اقامت در آلمان

یک فرصت عالی برای کشورهای دسته سوم

افراد با ملیت اروپائی و همچنین مردم جزیره ی ایسلند، لیختن اشتاین، نوروژ و سوئیس نیازی به دریافت ویزا یا مجوز رسمی بای کار در آلمان ندارند. با این وجود مهاجران غیر اروپایی، نمی توانند کمبود نیروی متخصص در آلمان را جبران کنند. بنابراین فرایند اخذ ویزای کار در آلمان را برای کشورهای دسته سوم ساده در نظر گرفته اند.

امرزه ویزای استخدام در آلمان معمولا به همراه مجوز اقامت در نظر گرفته می شود. بیشتر افرادی که مجوز اقامت در آلمان را دارند، می توانند در آنجا شروع به کار کنند. این را هم بدانید که چنانچه بدون مجوز در آلمان مشغول به کار شوید، هم شما و هم کارفرمای شما جریمه خواهد شد.

دوستان عزیز تا این بخش از مقاله مطالبی را درمورد دریافت مجوز اقامت دائم در آلمان بای شما بیان کردیم. به منظور آشنایی با نحوه ی دریافت ویزای کار آلمان در قسمت دوم این مقاله ما را دنبال کنید. از توجه و همراهی شما صمیمانه سپاسگزاریم. لطفا سوالات خود را با در میان بگذارید.

 

 

تاریخ انتشار 21 دی 1397
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر