کارآفرینانی که به راه اندازی کسب و کارهای کوچک پرداخته‌اند، لازم است در مورد ابزارها و برنامه ها برای افزایش بهره وری کسب و کار کوچک خود اطلاعات کافی داشته باشند و اپلیکیشن‌های مناسب در زمینه‌ی کسب و کار خود را بشناسند. همچنین مشکلات کسب و کارهای کوچک و راه حل مقابله با آن‌ها را بدانند. به علاوه باید بدانند که ارائه‌ی طرح پاداش به کارمندان کسب و کارهای کوچک می‌تواند تفاوت بزرگی در جذب و حفظ کارکنان با استعداد برای کسب و کار آن‌ها داشته باشد. از این رو برای جذب نیروهای ماهر و با تجربه‌تر بهتر است از روش پرداخت پاداش یا ارائه خدمات بیشتری برای آن‌ها  استفاده کنید. در ادامه با تراپی همراه باشید تا از نحوه‌ی پرداخت پاداش به کارکنان کسب و کارهای کوچک  و همچنین میزان محاسبه‌ی آن مطلع گردید.

پرداخت پاداش به کارکنان

به عنوان یک صاحب کسب و کار باید مقیاسی برای پرداخت هزینه و پاداش به کارمندان خود برای هر منسب مثلا براساس بیمه در نظر بگیرید. برای تصمیم گیری بهتر باید با توجه به قوانین و مقررات کشور و میزان استعداد و کار هر یک از کارمندان، تصمیم خود را نهایی کنید.

پرداخت پاداش به کارکنان

حداقل دستمزد

حداقل دستمزد در ابتدای کار به شما کمک می‌کند تا بدون هیچ گونه مذاکره و تفکری یک مقیاس اولیه برای کارکنان خود مشخص کنید. حداقل دستمزد در ایران به ازای هر ساعت ۶۸۹۸۰ ریال می‌باشد (در سال 98).   

طرح پرداخت پاداش به کارکنان کسب و کارهای کوچک

هنگامی که حداقل الزامات دستمزد را تعیین می‌کنید، باید یک طرح جبران خدمت یا پاداش را نیز ارائه دهید. برای این منظور باید اهداف و نیازهای شرکت را در نظر بگیرید. رایج‌ترین برنامه‌های پاداش عبارتند از:

  • حقوق و دستمزد خالص تعیین شده برای هر عنوان یا موقعیت شغلی (ممکن است شامل محدوده حداقل و حداکثر میزان برای آماده سازی و پیشرفت باشد).
  • افزایش حقوق و دستمزد (در نظر گرفتن حق کمیسیون) برای کارکنان جهت تشویق به فروش بیشتر و دستیابی به اهداف شرکت

طرح‌هایی جهت فروش به افراد و دریافت هزینه

برای استفاده از هر یک از انواع این برنامه‌ها باید براساس استاندارد صنعتی که در آن کار می‌کنید، عمل کنید. به عنوان مثال، در صورتیکه یک فروشگاه خرده فروشی امکان دارد از حق کمیسیون برای جذب فروشندگان جهت فروش بیشتر محصولات خود استفاده کند، این مدل احتمالا در یک کافی شاپ کوچک پاسخ گو نمی‌باشد.

در صورت عدم تشخیص می‌توانید از مشاوران و منابع صنعتی در این زمینه کمک بگیرید، این کار باعث می‌شود تا مطمئن شوید، در مسیر درستی قدم گذاشته‌اید.

نحوه محاسبه‌ی پاداش

برای محاسبه‌ی میزان پاداش یا حق خدمت ابتدا باید با توجه به میزان بودجه‌ی خود، حداکثر حقوق را که برای هر موقعیت یا تاثیر هر نقش در ارزش شرکت، در نظر بگیرید. در صورتی که موقعیت مورد نظر نقش جدایی ناپذیر و اساسی را برای شما داشته باشد، می‌توانید میزان پاداش آن را افزایش دهید.

در صورت عدم محاسبه‌ی درست می‌توانید از ماشین حساب‌های آنلاین و رایگان PayScale  و GlassDoor به منظور محاسبه‌ی محدوده حقوق و دستمزد براساس موقعیت شغلی، صنعت و محل زندگی خود، استفاده کنید.

پرداخت پاداش به کارکنان

به عنوان مثال، اگر به دنبال یک پشتیبان فناوری اطلاعات می‌گردید، به منظور محاسبه‌ی نرخ پاداش و دستمزد آن می‌توانید از ابزار  PayScale برای این موقعیت در منطقه‌ی خود استفاده کنید. یک جستجوی سریع نشان می‌دهد که بیشتر تکنسین‌های پشتیبان فناوری اطلاعات چه میزان هزینه در ساعت دریافت می‌کنند، در صورت عدم محاسبه با ابزار‌های معرفی شده یا به صورت دستی می‌توانید از یک مشاور صنعتی برای این کار کمک بگیرید.

مزایای محاسبه و پرداخت پاداش به کارکنان کسب و کارهای کوچک

از جمله  مزایای در نظر گرفته شده توسط دولت به منظور پرداخت پاداش به کارکنان کسب و کارهای کوچک عبارتند از:

  • دریافت مالیات به همان میزان حقوق پایه
  • دریافت پاداش از طریق برنامه‌های دولتی و بیمه
  • دریافت بیمه بیکاری

برای دریافت این مزایا پس از استخدام، قادر به دریافت حق بیمه از سوی کارفرما و استفاده از آن در مراکز درمانی طرف قرارداد می‌باشید.

علاوه بر طرح‌های پیشنهادی متناسب با صنعتی که در آن کار می‌کنید می‌توانید طرح‌های ویژه‌ای را برای کارمندان خود در نظر بگیرید. برای مثال فروشگاه‌های خرده فروشی معمولا درصد تخفیفی را برای استفاده‌ی کارمندان از محصولات در نظر می‌گیرند. صاحبان رستوران یا کافه  یک وعده غذا یا عصرانه‌ی رایگان به کارکنان خود می‌دهند. دانشگاه ها ممکن است برای کارکنان و خانواده‌هایشان هزینه تحصیل کمتری دریافت کنند، در حالی که کسب و کارهای بزرگ‌تر مزایای بیشتری را برای کارمندان خود فراهم می‌کنند.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم، درصورت هر گونه اطلاع از میزان محاسبه‌ی پاداش به کارکنان کسب و کارهای کوچک و همچنین درصد آن برای موقعیت‌های مختلف، لطفا نظرات خود را در کامنت‌ها بیان کنید تا دیگر کاربران نیز از آن‌ها بهره مند شوند.

تاریخ انتشار 14 تیر 1398
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر