ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین، آلت کوین، لایت کوین، ریپل و...نیز مانند سایر ارزهای موجود در بازار از قوانین خاص خود برخوردارند. متناسب با کشوری که در آن زندگی می‌کنید، ارز دیجیتالی شما با قوانین مالیاتی مختلفی محاسبه می‌شوند. از این رو شما می‌توانید میزان مالیات پرداختی خود را با یک حساب سر انگشتی ارزیابی کنید. برای درک بهتر این موضوع و شرایط اجباری در پرداخت مالیات ارزهای دیجیتالی در ادامه مقاله با تراپی همراه باشید.

سوالات مربوط به پرداخت مالیات ارزهای دیجیتالی

در این بخش از مقاله سوالاتی را که در مورد مالیات ارزهای دیجیتالی مطرح است برای شما بیان خواهیم کرد.

  1. آیا نیاز به گزارش مبادلات ارز دیجیتالی به IRS است؟

در صورتیکه فعالیت شما در ارز دیجیتالی مشمول قانون مالیاتی کشور شود، باید حتما آن را به IRSگزارش دهید. در ادامه مطلب لیستی از رویدادهای مالیاتی IRS 2014 ارائه شده است.

مبادله ارز دیجیتالی به فیاتی مانند دلار آمریکا

مبادله ارز دیجیتالی به ارز دیجیتالی (شما باید در این نوع از مبادلات ارزش بازار در زمان مبادله را در USD محاسبه کنید)

خرید و فروش کالا و خدمات با استفاده از ارزهای دیجیتالی (در این نوع مبادله هم نیز باید در زمان معامله ارزش بازار را به دلار محاسبه کنید)

پرداخت مالیات ارزهای دیجیتالی

شایع‌ترین رویداد مالیاتی در بین رویدادهای ذکر شده، مبادله یک ارز دیجیتالی با یک ارز دیجیتالی دیگر است. به عنوان مثال مبادله بیت کوین و اتریوم

در ادامه مطلب به اقدامات دیگری که علاقمندان ارزهای دیجیتالی تصور می‌کنند جز رویداد مالیاتی محاسبه نمی‌شود و نیازی به گزارش نیست، پرداخته شده است:

هدیه دادن ارزهای دیجیتالی (در صورتیکه که اکثرا فکر می‌کنند هدیه دادن ارزهای دیجیتالی مشمول قوانین مالیاتی نمی‌شود اما اینطور نیست، اگر مقدار آن بیشتر از حد اعلام شده باشد باید حتما مالیات پرداخت شود )

انتقال ارز دیجیتالی از یک کیف پول به کیف پول دیگر (شما می‌توانید ارز دیجیتالی خود را از طریق کیف پول منتقل کنید، اما برای این کار نیز هزینه‌ای از شما کسر خواهد شد)

خرید ارز دیجیتالی با دلار یک رویداد مالیاتی نیست (میزان مالیات این کار دقیقا نصف نرخ کوتاه مدت است)

مثال: در صورتیکه شما 2 بیت کوین از Coinbase خریداری کنید و برای یک سال از آن نگهداری کنید مشمول قوانین مالیاتی نمی‌شوید حتی اگر آن را به یک کیف پول آفلاین منتقل کنید هم نیز لازم به گزارش نیست؛ چرا که تنها ارسال ارز از یک مکان به مکانی دیگر است.

اما اگر این 2 بیت کوین را به Binance منتقل کنید و شروع به مبادله ارزهای دیجیتالی دیگر کنید، مشمول قوانین مالیاتی خواهید شد. شما باید این مبادلات را در زمان پرداخت مالیات ارزهای دیجیتالی خود نیز گزارش دهید و با هزینه‌ی مالیاتی آن را پرداخت نمایید، این مالیات حتی اگر پول خود را در مبادلات از دست دهید هم نیز باید پرداخت شود.

به یاد داشته باشید که استخراج ارزهای دیجیتالی هم نیز شامل قوانین مالیاتی می‌شود و به عنوان درآمد محسوب می‌شود.

  1. چگونه می‌توان مالیات ارزهای دیجیتالی خود را پرداخت نماییم؟

همانطور که گفته شد، خرید و فروش و مبادلات ارزهای دیجیتالی مشمول قوانین مالیاتی می‌شود و از این رو نیاز به گزارش در IRS فرم مربوط به شماره‌ی 8949 می‌شود.

بهتر است، جهت ثبت نام در این فرم سود یا ضرر خالص، تاریخ معامله و ارزش بازار در آن روز  را محاسبه کنید تا بتوانید مقدار هزینه‌ی مورد نظر را با باز پرداخت مالیات ارزهای دیجیتالی خود پرداخت نمایید.

پرداخت مالیات ارزهای دیجیتالی

حساب خارجی

اگر شما در مبادلات خارجی مانند Binance معامله کردید، باید گزارش مبادلات خود را به IRS بدهید. در ادامه مطلب به بیان موقعیت‌های احتمالی در این وضعیت پرداخته شده است.

FBAR: در صورتیکه فرد دارای حق امضا در حساب‌های مالی خارجی باشد،  باید در صورتیکه میزان ارزش کل حساب مالی او به 10000 دلار رسید گزارشی از حساب بانکی خارجی FBAR به اداره مالیات بدهد. عدم مطابقت با FBAR شامل جریمه‌های مدنی و کیفری می‌شود. مجازات برای هر تخلف عمد، میتوانداز 100،000 دلاریا 50 درصد از مبلغ در حساب باشد.

FATCA: مالیات دهندگان با دارایی مالی خارجی 50000 دلار یا بیشتر باید آن را به قوانین مالیاتی FATCA گزارش دهند. عدم پذیرش FATCA شامل مجازات شدید و دریافت جریمه بیش از دارایی‌های خارجی گزارش نشده میباشد.

چرا فعالیت ارزهای دیجیتالی باید گزارش شود؟

IRSدر 2 ژوئیه 2018 اعلام کرد که یکی از مهم ترین برنامه‌های خود برای سال مالی جدید مالیات بر ارزهای دیجیتالی است، که متاسفانه در صورت عدم گزارش به عنوان تقلب مالیاتی محسوب می‌شود.

آیا کاهش حساب مالیاتی با استفاده از سرمایه گذاری‌ بر ارزهای دیجیتالی ممکن است؟

بله، در صورتیکه ارز دیجیتالی خود را بیش از آن چیزی که خریداری کرده‌اید، به فروش برسانید؛ شما باید میزان مالیات سود خود را پرداخت نمایید. اما اگر پس از فروش ارزهای دیجیتالی خود ضرر کرده باشید، می‌توانید از این زیان برای درآمد حاصل از معاملات دیگر استفاده کنید و از میزان پرداخت مالیات ارزهای دیجیتالی خود بکاهید.

چرا از اسناد مالیاتی برای مبادلات نمی‌توان استفاده کرد؟

مبادلات ارزهای دیجیتالی قادر به ارائه اسناد دقیق مالیاتی کاربران خود به اداره‌ها و سازمان‌های دیگر نیستند. از این رو این موضوع به یک مشکل حیاتی در صنعت و دولت‌ها تبدیل شده است.

با توجه به تکنولوژی بلاک چین که مبادلات روی آن کار می‌کنند، کاربران قادر به ارسال بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی به آدرس کیف پول خارج از شبکه آنها نیز می‌باشند.  از این رو در هر زمان که از طریق سیستم عامل‌های دیگر شروع به مبادله با Coinbase کردید، Coinbase هیچ راهی برای دانستن زمان، چگونگی ارسال و دریافت، مکان و هزینه‌ی ارزهای دیجیتالی شما ندارد. از این رو هیچ راهی برای استفاده از اسناد مبادلاتی ارزهای دیجیتالی برای مبادلات نیست.

از توجه و همراهیتان بسیار ممنون و سپاسگزاریم. لطفا سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.

تاریخ انتشار 03 اردیبهشت 1398
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر