به عنوان کسی که هر روز بیشترین زمان خود را با اینترنت سر و کار دارم، متوجه شدم که بسیاری از افراد دچار اشتباهاتی در تعاریف مختلف اینترنت، شبکه های اجتماعی، رسانه اجتماعی و ... می شوند. پس تصمیم گرفتم که در این مقاله به موضوع تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی بپردازم تا با دید بهتری که در این زمینه پیدا می کنید، بتوانید استفاده درستی از آن ها داشته باشید. با تراپی همراه باشید.

گاهی اوقات این دو اصطلاح به عنوان مترادف استفاده می شوند، که البته همیشه درست نیست، زیرا چندین تفاوت مهم وجود دارد که باید در رابطه با هر یک در نظر گرفته شود.

 شبکه چیست؟

روند یا فرآیندهای تبادل اطلاعات یا خدمات در میان گروه ها، افراد یا موسسات شبکه آنلاین نامیده می شود.

مثالی از شبکه آنلاین :

اینترنت یک شبکه عمومی است که متشکل از شبکه های دیگر است که این شبکه ها به یکدیگر متصل هستند.

تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی

برای درک بهتر تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی ، لازم است که در ابتدا با تعاریف هر کدام آشنا شویم.

شبکه اجتماعی چیست؟

قبل از این که به تعریف شبکه اجتماعی بپردازیم باید به این نکته اشاره کنیم، که شبکه های اجتماعی را می توان در دو دسته آنلاین و آفلاین قرار داد. شبکه اجتماعی به شبکه همبستگی های شخصی یا تعاملات مبتنی بر روابط اجتماعی، گفته می شود. با استفاده از این شبکه ها و اینترنت، افراد می توانند از سراسر جهان داده و اطلاعاتی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این داده ها شامل تصاویر، فیلم ها، وبلاگ ها، فایل ها، نظرات و ... هستند. مشارکت در شبکه های اجتماعی آنلاین و دسترسی به آنها با استفاده از رایانه ها یا فن آوری های تلفن همراه مانند موبایل های هوشمند یا تبلت ها امکان پذیر است.

رسانه اجتماعی چیست؟

رسانه های اجتماعی ترکیبی از وب سایت ها و نرم افزار های وب و یا رایانه ای هستند که به افراد امکان می دهد تا ایده ها و اطلاعات متنوعی را مبادله کنند، این اطالاعات منحصر به نظرات و مشاهدات، یادداشت ها، اخبار، فیلم های دیجیتال و عکس ها و ... نیستند. در نهایت کاربران می توانند با استفاده از شبکه های اجتماعی در این گونه مشارکت های شرکت کنند؛ اگر به یکی از تجهیزات الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت و یا کامپیوتر دسترسی داشته باشند. پس حتما متوجه شده اید که با استفاده از رسانه های اجتماعی است که افراد می توانند در مشارکت های مختلف از طریق شبکه های اجتماعی بپردازند.

حال سوالی که برای بسیاری مطرح می شود این است که اگر رسانه های اجتماعی وجود نداشته باشند، شبکه های اجتماعی نیز وجود نخواهند داشت؟

جواب این سوال قطعا منفی است. در همان ابتدای مقاله به این نکته اشاره کردیم که شبکه های اجتماعی در دو دسته آنلاین و آفلاین قرار دارند. پس اگر رسانه های اجتماعی و اینترنت وجود نداشته باشند، شبکه های اجتماعی آفلاین، فعال خواهند بود.

تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی

تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی چیست؟

  • شبکه های اجتماعی راهی برای انتقال یا به اشتراک گذاری اطلاعات با مخاطبان زیادی است. همچنین هر فردی فرصت ایجاد و توزیع اطلاعات را دارد. پس همگی برای شرکت در این مسابقه به اینترنت نیاز خواهند داشت. از سوی دیگر، شبکه های اجتماعی یک کار تعاملی است. گروهی از افرادی که دارای منافع مشترک و یا تفکر مشابه هستند، در شبکه های اجتماعی شرکت می کنند و روابطشان را از طریق این جامعه ایجاد و توسعه می دهند.
  • رسانه های اجتماعی بیشتر به یک کانال ارتباطی شباهت دارند. بنابراین می توان آنها را فرمتی در نظر گرفت که پیامی را ارائه می دهند. مانند رسانه های تلویزیونی، رادیو و یا روزنامه. رسانه های اجتماعی به سادگی یک سیستم است که اطلاعات را به "دیگران" انتقال می دهد. در شبکه های اجتماعی، ارتباط دو طرفه است. بسته به موضوع افراد برای پیوستن به دیگران با تجربیات و زمینه های مشابه اقدام می کنند. گفتگوها در هسته شبکه های اجتماعی قرار دارند و از طریق آنها توسعه روابط اتفاق می افتد.
  • زمان بندی در شبکه های اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار است. شما نمی توانید در یک شب، شبکه خود را ایجاد کنید و شاهد نتیجه مثبت این کار باشید. این مورد یکی از واضح ترین تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه های اجتماعی است. در شبکه های اجتماعی چون شما به طور مستقیم با کاربر خود ارتباط برقرار می کنید باید بر اساس یک استراتژی هدفمند نحوه کار خود را برنامه ریزی نمایید. توجه داشته باشید که استفاده از شبکه های اجتماعی و موفقیت در آنها شبیه به یک ماراتن است نه تنها بالا بودن سرعت حرکت.

همراهان عزیز امیدواریم با استفاده از مطالبی که در حوزه تفاوت شبکه اجتماعی و رسانه اجتماعی در اختیار شما قرار دادیم، استفاده بهتری از شبکه های اجتماعی برای معرفی کسب و کار خود داشته باشید.

تاریخ انتشار 22 آذر 1397
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر