آیا قصد ادامه تحصیل در آلمان را دارید؟ تا چه حد با زبان آلمانی و اپلیکیشن های آموزش زبان آلمانی آشنایی دارید؟ آیا مایلید تا با شرایط بورسیه تحصیلی آلمان آشنا شوید؟ آیا شرایط ویزای تحصیلی و کار آلمان آشنا هستید؟ برای قبولی در مصاحبه ویزای خود چه اقداماتی را انجام داده‌اید؟ چنانچه در پذیرش ویزای خود با مشکل مواجه شده‌اید و با دلایل آن آشنا نیستید با تراپی همراه باشید تا شما را با دلایل ریجکت یا رد شدن ویزا دانشجویی آلمان آشنا سازد.

دانشگاه‌های بدون شهریه، آلمان را به محبوب‌ترین مقصد تحصیلی غیر انگلیسی زبان در بین دانشجویان خارجی تبدیل کرده است. به طوریکه هر ساله بیش از 370000 دانشجوی بین المللی جذب این کشور می‌شوند. نرخ پذیرش ویزای دانشجویی آلمان 92 درصد است که بیشتر از ایالات متحده (80 درصد) و انگلستان (85 درصد) است. علارغم نرخ پذیرش بالا، این کشور دارای شرایط ویزای ویژه‌ای است و می‌تواند درخواست ویزای دانشجویی را به دلایل ارائه شده در ادامه مطلب رد کند.

ریجکت یا رد شدن ویزا

دلایل رایج ریجکت یا رد شدن ویزا دانشجویی آلمان

در این بخش از مقاله به بیان برخی از مهم ترین دلایل رایج که باعث ریجکت یا رد شدن ویزا دانشجویی آلمان می شود خواهیم پرداخت.

  1. وضعیت مالی ضعیف

اغلب علت ریجکت یا رد شدن ویزا دانشجویی به همین دلیل است. با وجود تحصیلات دانشگاهی بدون شهریه، شما نیاز به هزینه برای حمایت از کشور دارید. سفارت آلمان از شما درخواست می‌کند که سالانه حداقل مقدار 10338 دلار برای تمدید ویزا در حساب خود داشته باشید.

پیشنهاد می شود که از یک حساب مسدود شده به عنوان اثبات منابع مالی استفاده کنید. مبلغ مورد نظر در حساب مسدود شده تا زمانی که وارد آلمان شوید قابل دسترس نیست. از دانشجویان بعضی از کشورها مانند پاکستان درخواست می‌شود که  علاوه بر یک حساب مسدود شده، اظهارنامه بانکی و اسناد مالی خود را به همراه داشته باشند.

چگونگی درخواست یک حساب مسدود شده

فرم ارائه شده به این منظور را جهت تایید به مامور دیپلماتیک آلمان در کشور خودتان بدهید تا پس از تایید بتوانید همراه با یک کپی از گذرنامه خود به بانک مورد نظرتان ارسال کنید. بانک برای ایجاد یک حساب مسدود شده هزینه ی بین 58 تا 176 دلار می‌گیرد. یک کارت EC(Eurocheque-Karte) پس از ورود به آلمان جهت برداشت پول برای شما صادر خواهد شد.

  1. نمرات تحصیلی نامناسب

دانشگاه‌های آلمان از سخت گیر ترین و رقابتی‌ترین سیستم‌های آموزشی در دنیا هستند به طوریکه از پذیرش دانشجو با زمینه‌ی ناقص آکادمیک سر باز می‌زنند. سفارت خانه نیز قادر به ریجکت یا رد شدن ویزا افرادی است که نمی توانند خود را با سیستم آموزشی آلمان وقف دهند و همچنین فرصتی برای موفقیت در این کشور ندارند.

پیشنهاد می شود اگر نمرات تحصیلی شما به حد انتظار نرسیده باشد باید صلاحیت خود را در مصاحبه ثابت کنید. دلایلی برای توانایی خود به عنوان یک کاندید لایق و برنامه های خود را برای بهبود سطح آکادمیک خود مطرح کنید.

  1. مهارت ناکافی زبان آلمانی/ انگلیسی

اگر برنامه تحصیلی شما در آلمان باشد، مصاحبه ویزا به زبان آلمانی انجام خواهد شد. تنها reading و درک مفهوم به زبان آلمانی کافی نیست،بلکه شما باید قادر به صحبت کردن نیز باشید. اگر نتوانید به سوالات ساده مصاحبه کننده پاسخ دهید،ممکن است رد شوید. دانشجویان بین المللی باید مدرک مهارت زبان ارائه دهند. برای درخواست ویزای دانشجویی در آلمان، شما نیاز به حداقل نمره‌ی زبان آلمانی C2 و توانایی صحبت کردن به زبانانگلیسی را دارید.

در یک دوره آموزشی ثبت نام کنید که مطمئن باشید تا حداقل سطح B2مسلط هستید و همچنینقادر به درست صحبت کردن و درک اصول اولیه این زبان هستید. برای ثبت نام در یک دوره آموزش زبان انگلیسی، باید حداقل امتیاز 6.5 در آیلتس و 71 در تافل را داشته باشید. چنانچه نمرات کمتری از آزمون های خود بگیرید به احتمال زیاد رد خواهید شد.

قبل از اینکه برای مصاحبه خود بروید، یک دوره زبان آلمانی را در موسسه آموزش عالی یا یک موسسه زبان معتبر دنبال کنید. شما همچنین می‌توانید دوره‌های زبان خود را در آلمان بگذرانید.

برای آزمون مهارت‌های زبان انگلیسی (IELTS و TOEFL)، به طور جدی به مدت سه ماه مطالعه کنید.

ریجکت یا رد شدن ویزا
  1. انتخاب نامناسب برنامه ی تحصیلی

اگر به عنوان مثال شما دانشجوی لیسانس رشته‌ی تاریخ باشید و برای ارشد مدیریت درخواست تحصیل کنید، این انتخاب سوالاتی را برای مامور ویزا مطرح می‌کند که از این رو ممکن است به دلیل عدم تطابق رشته ویزای شما رد کند.

پیشنهاد می شود که برای پذیرش ارشد باید رشته ی انتخابی مرتبط با تحصیلات کارشناسی باشد. اگر شما تصمیم به تغییر مسیر کاری و اهداف خود داشته باشید، اطمینان حاصل کنید که مدرک کار یا مدارک دیگر گواه بر توجیه تغییر رشته تحصیلی باشند.

  1. عدم آمادگی در مصاحبه

اگر آمادگی لازم برای مصاحبه در سفارت را نداشته باشید و به هیچ یک از سوالات افسر پاسخ مناسبی ندهید، این باعث می شود که افسر ویزا به صلاحیت شما شک کند و ویزای شما را رد کند.

مصاحبه کننده ویزا انتظار دارد که شما باید دانش پایه‌ای در مورد کشور، ایالت، دانشگاه و برنامه تحصیلی خود داشته باشید.

پیشنهاد می شود که سعی کنید هدف سوالات پرسیده شده را درک کنید، در ادامه به دسته سوالات مهم اشاره شده است.

اطلاع از کشور آلمان

آمادگی برای دوره امتحان

انگیزه برای مطالعه

وضعیت مالی برای پوشش هزینه‌های زندگی

باید به خوبی از کشور و برنامه تحصیلی خود آگاه باشید.

توصیه نامه از دانشگاه و استاد یکی دیگر از موارد ضروری برای کشور آلمان است؛ چرا که نشان دهنده ی جدیت شما در این کشور است.

در صورت رد ویزای تحصیلی چه کار کنیم؟

در صورت رد شدن می‌توانید از دلیل عدم پذیرش ویزای خود را سوال کنید. در صورتیکه برای مصاحبه دعوت نشدید، یک مدرک برای عدم دعوت دریافت خواهید کرد.

سفارت آلمان به شما اجازه می‌دهد که مجددا درخواست بدهید . از این رو در این زمان شما می توانید دلایلرد صلاحیت خود را اصلاح کنید و مجددا برای ویزای دانشجوییدر آلماندرخواست کنید. زمان پردازش این پروسه معمولا حدود 25 روز است.

تاریخ انتشار 08 فروردین 1398
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر