چنانچه شما دوست عزیز به فکر راه اندازی یک  استارت اپ هستید اما برای تامین بودجه استارت اپ با مشکل مواجه شده اید و به دنبال یک سرمایه گذار می گردید باید به شما بگوئیم که ابتدا می‌بایست راه کارهای شروع یک استارت اپ بدون پول را بدانید و بیاموزید که چگونه به طور موثر ایده پردازی کنید. پس از آن که ایده‌های مناسب ارائه کردید و مراحل مربوطه را طی نمودید، باید برای انتخاب یک سرمایه گذار اقدام کنید. توجه نمائد که برای انتخاب یک سرمایه‌گذار، اولویت با کسانی است که آن‌ها را می‌شناسید یا مورد اطمینان شما هستند. در غیر این صورت می‌توانید به سرویس‌هایی که در این راه به شما کمک می‌کنند، مراجعه کنید. co-foundersLab، Founder2be و FounderNation از جمله این سرویس‌ها می‌باشند. با تراپی همراه باشید تا جزئیات بیشتری را در این زمینه برای شما مطرح کنیم.

چگونه می‌توانید بودجه استارت اپ خود را تامین کنید

برای تهیه بودجه استارت اپ خود برای شروع کسب و کارتان، راه ها و ورش های زیادی وجود دارد که در این بخش از مقاله به ذکر چند مورد از مهم ترین و کارآمد ترین آ نها خواهیم پرداخت. لطفا با همراه شوید.

  • از خانواده و دوستانتان بخواهید که سرمایه گذاری کنند.
  • از پلت فرم crowdfunding استفاده کنید
  • شتاب دهنده استارتاپ
  • صدا سیما
  • حمایت بانک مرکزی
  • وام
  •     Bootstrap it.

بودجه استارت اپ

از خانواده و دوستانتان بخواهید که سرمایه گذاری کنند.

اولین راه پیشنهادی برای تهیه بودجه استارت اپ جذب سرمایه گذار از میان خانواده و دوستان است. بسیاری از کارآفرینان برای سرمایه گذاری اولیه خود به دوستان و خانواده خود تکیه می‌کنند. به عنوان مثال اگر پسر عموی شما ۱۲۰۰۰دلار برای سرمایه گذاری اولیه به شما پول بدهد، می توانید 4 درصد از شرکت سهام شرکت را به او بدهید. بنابراین اولین اولویت گرفتن وام های شخصی بدون بهره از دوستان و خانواده است.

استفاده از پلتفرم crowdfunding

Kickstarter، Indiegogo، GoFundMe، Fundable و دیگر پلتفرم های crowdfunding به شما از طریق یک کمپین آنلاین در گرفتن سرمایه اولیه برای تامین بودجه استارت اپ کمک می کنند. این روش نه تنها در تولید سرمایه، بلکه در بازخورد محصول و برندینگ نیز به شما کمک خواهد کرد. امکان فعالیت پلتفرم‌های تامین مالی جمعی در ایران  با استفاده از  وام و سهام با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار موردتوافق قرار گرفته است.

شتاب دهنده استارتاپ

شتاب دهنده‌ها می‌توانند جهت تامین بودجه استارت اپ ،در مراحل ابتدایی کار یا در مراحل پیشرفته‌تری استارتاپ شما را تحت پوشش خود در آورند. این شرکت‌ها با ارائه فضای کار، اصلاح طرح کسب و کار و در بعضی موارد تامین سرمایه اولیه برای استارتاپ‌ها، در رسیدن به هدف و موفقیت به آنها کمک می‌کنند و در عوض درصدی از سهم شرکت نوپا را تصاحب می‌کنند. بنابراین این شتاب دهنده‌ها با در اختیار گذاشتن تمام آموزش‌های لازم برای رسیدن به موفقیت سهم اندکی از شرکت را سهیم می‌شوند.

معرفی شرکت‌های شتاب دهنده در ایران

در ایران هم شرکت‌های شتاب دهنده بسیار زیادی برای کمک به استارتاپ‌ها تلاش می‌کنند. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به آواتک، دیموند، شزان، نوپایار، امید و تعداد بیشمار دیگر اشاره کرد. در ادامه به اهداف سه شرکت آواتک،‌دیموند و شزان می‌پردازیم.

آواتک: این شرکت سعی در کمک به جوانان از طریق آشنا سازی آنها با سرمایه گذاران و مربیان موفق دارد.

دیموند: این شرکت برنامه خود را منطبق با استانداردهای روز دنیا طراحی کرده و هدف آن کمک به کارآفرینان و طراحان بصری است. این شرکت برای استارتاپ‌ها یک برنامه 9 ماهه در نظر گرفته است که شامل سخنرانی‌ها،‌گردهمایی‌ها،‌جلسه با مربیان برجسته و امکانات و خدمات سرمایه گذاری و ایده و هدف می‌باشد.

بودجه استارت اپ

 شزان: هدف این شتاب دهنده آموزش به کارآفرینان جوان و آشنایی آنها با مشکلات و دغدغه‌های موجود در دنیای واقعی کسب و کار است.

صدا سیما

با همکاری سازمان صدا و سیما برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی زیادی شروع به حمایت و کمک به گسترش استارتاپ و شرکت‌های خلاق و نوآور برای حمایت از جوانان و تولیدات ملی کردند. از جمله این برنامه‌ها و شبکه‌ها می‌توان به شبکه نسیم دانش، برنامه صفر تا صد، دات آی آر اشاره کرد. در این برنامه‌ها به گفتگو با افراد فعال و موفق در این عرصه، ارائه ایده، دلایل شکست و معرفی استارتاپ‌‌ها پرداخته شده است. این کار باعث کمک به تبلیغات این شرکت‌ها و برندیگ آنها می‌شود. علاوه بر این یکی دیگر  از مزایای پخش رادیو و تلویزیونی این برنامه‌ها کمک به جوانان با انگیزه و ایده پرداز در جذب سرمایه اولیه و یافتن سرمایه گذار است.

حمایت بانک مرکزی

بانک مرکزی ایران زمینه‌ای را ایجاد کرده که صاحبان ایده بتوانند با بهره گیری از تسهیلات، ایده و نظریه‌های خود را عملیاتی کنند. یکی از این تسهیلات دریافت وام است که در ادامه به آن پرداخته شده است.

دریافت وام

در ایران برای حمایت از استارتاپ های کوچک تسهیلاتی در نظر گرفته شده تا از این طریق بتوانند اشتغال زایی کنند. از جمله این برنامه‌های حمایتی می‌توان به اعطای وام قرض الحسنه با سود کم  به شركت‌‌های مستقر در پارك‌‌های علم و فناوری و مراكز رشد بخشی اشاره کرد.

  Bootstrap it.

شما می توانید سرمایه‌ی اولیه را از کسی قرض نکنید، از این رو بنیانگذاران باید هزینه‌های اولیه شرکت را پرداخت کنند تا زمانی که شرکت به سود برسد و درآمد حاصل از آن تمام هزینه‌ها را پوشش دهد. این گزینه به شما امکان می‌دهد که درصد بیشتری از شرکت را حفظ کرده و مالک سهم بیشتری از آن باشید. اگر تصمیم به راه اندازي بوت استرپ دارید، بودجه خود را تا حد امکان کاهش دهید تا طول عمر شرکت افزایش یابد.

دوستان عزیز لطفا تجربیات مفید خود را در زمینه ی راه اندازی استارت اپ و تامن بودجه اولیه آن با ما در میان بگذارید.

تاریخ انتشار 16 اسفند 1397
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر