شما به طور قطع با انواع کارت اعتباری و گیفت کارت ها آشنا هستید و کاربرد کارت های اعتباری و دبیت کارت ها  و مستر کارت را می دانید. چک کارت نامی آشنا در کارت‌های پرداختی است و بیشتر افراد از آن به منظور پرداخت سریع هزینه‌های خود و بدون بدهی به بانک و اطلاع از میزان مبلغ موجود در حساب بانکی خود استفاده می‌کنند. این کارت یکی از امن‌ترین کارت‌های پرداختی موجود در دنیا است. در صورت نداشتن اطلاع از نحوه‌ی کار، مزایا و معایب چک کارت (check card) لطفا در ادامه‌ی مقاله با تراپی همراه باشید.

آشنایی با چک کارت (check card)

این کارت که به نام دبیت کارت نیز شناخته شده، یکی از انواع کارت‌های بانکی است که به دارنده‌ی حساب اجازه می‌دهد تا با استفاده از این کارت به وجوه خود دسترسی داشته باشد. به عبارت دیگر، زمانی که از چک کارت خود برای خرید استفاده می‌کنید، وجوه به صورت مستقیم ا از حساب شما پرداخت می‌شود. این کارت چکی از جنس پلاستیک است با این تفاوت که به صورت گسترده‌تری در بین مردم قرار گرفته و استفاده می‌شود.

چک کارت (check card)

امنیت استفاده از چک کارت

امنیت چک کارت (check card) برخلاف دیگر کارت‌های اعتباری بسیار زیاد است؛ چرا که دارای پین کد برای برداشت وجه از حساب است و در صورت نگرانی از در معرض خطر بودن آن در هنگام خرید می‌توانید گزینه‌ی اعتباری را فعال کنید تا وجه مورد نظر به صورت مستقیم به حساب فروشنده ارسال شود. با این حال در صورت گم یا دزدیده شدن آن به دلیل ارتباط مستقیم با حساب بانکی، هر کسی می‌تواند با داشتن اطلاعات شخصی کارت شما به تمام وجوه، موجود در حساب بانکی‌تان دسترسی داشته باشد. از این رو در صورت گم کردن چک کارت خود باید در کمتر از 48 ساعت به بانک گزارش دهید تا مشکلی پیش نیاید.

مزایا استفاده از چک کارت

مزایای بیشماری در استفاده از چک کارت وجود دارد که در ادامه‌ی مطلب به آنها اشاره شده است:

  • امنیت بیشتر نسبت به پول نقد: حمل و نقل مقدار زیادی پول نقد قابل اطمینان نیست، در صورت به همراه داشتن مقدار کمی پول نقد نیز ممکن است هزینه‌ی بیشتری داشته باشید که قادر به پرداخت آن نخواهید بود. از این رو کارت‌های اعتباری و دبیت این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا به راحتی بتوانید تمامی پول‌های موجود در حساب بانکی خود را به همراه داشته باشید و در صورت نیاز به پول نقد از طریق دستگاه‌های ATM موجود در هر خیابان به آن دسترسی داشته باشید.
  • خرید آنلاین: چک کارت (check card) می‌تواند مانند تمامی کارت‌های اعتباری دیگر مورد استفاده قرار گیرد، بنابراین با استفاده از این کارت می‌توان به صورت آنلاین از سایت‌های مجازی موجود خرید کرد.
  • پیگیری راحت مخارج: تراکنش‌های مرتبط با چک کارت (check card) به صورت آنلاین قابل مشاهده است و به سرعت از لیست پاک نمی‌شود. بنابراین چک کردن روزانه‌ی مخارج و مقدار مبلغ باقی مانده در حساب بسیار راحت است.
  • قابل استفاده برای همه: چک کارت برای تمامی افرادی که حساب بانکی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد و دریافت آن بسیار ساده‌تر از کارت‌های اعتباری است. استفاده از چک کارت به افرادی که به دنبال کسب اعتبار بیشتری می‌گردند نیز کمک می‌کند.
  • بدون بدهی: با استفاده از چک کارت (check card) به اندازه‌ی مبلغ موجود در حساب بانکی خود پول هزینه می‌کنید. بنابراین در صورت نداشتن مبلغ کافی در حساب خود قادر به خرید کالا نیستید.

چک کارت (check card)

معایب استفاده از چک کارت

حال که مزایای چک کارت آشنا شدید بد نیست شما را با دو عیب آن نیز آشنا نماپیم.

  • هزینه‌های بیشتر: بیشترین هزینه در استفاده از چک کارت مرتبط با  برداشت پول نقد از دستگاه‌های خود پرداز است، در صورت استفاده از دستگاه خود پردازی که متعلق به شبکه‌ی صادر کننده‌ی کارت شما نیست، باید 2 برابر کارمزد پرداخت کنید.
  • مشکلات معامله: در صورت وجود مشکل در تراکنش‌ها یا بازگرداندن کالای خریداری شده و برگشت پول به حساب چک کارت روندی طولانی و گیج کننده در پیش است. از این رو اگر نیاز به برگرداندن کالا داشتید بهتر است از کارت‌های اعتباری جهت پرداخت هزینه‌های خود استفاده کنید.

بنابراین دبیت یا چک کارت یکی از بهترین کارت‌های بانکی جهت برداشت پول نقد و اطلاع از مقدار مبلغ باقی مانده در حساب بانکی و مدیریت آن است. اطلاعات شخصی چک کارت شما نیز  اگر خودتان آن را به دیگران ندهید قابل دزدیده شدن نخواهد بود.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید صمیمانه از شما سپاسگزاریم، امیداواریم مطالب ذکر شده جهت انتخاب کارت پرداختی بانکی برای شما مفید واقع شده باشند. در صورت سوال، پیشنهاد یا انتقاد لطفا نظرات خود را با همکاران ما در تراپی در میان بگذارید.

تاریخ انتشار 01 خرداد 1398
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر