با تفاوت حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت آشنا شوید

ایجاد ارتباط مالی یکی از نیاز های امروزه ی بشر است و همواره انسانها به دنبال برترین راه برای رسیدن به نیازهای روز مره ی خود هستند. یکی از نیازهای روزمره افرادی این است که به نحوی با خارج از کشور در ارتباط هستند و نقل و انتقالات مالی انجام می دهند، که ما در این مطلب می خواهیم دو نوع سیستم نقل وانتقال مالی را مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت را برای شما بیان کنیم.


حواله بانکی از نوع حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت

در ابتدا شایان ذکر است که تمامی خدمات نقل و انتقالات بانکی در هر دو سیستم به صورت کاملا الکترونیکی و امن به انجام میرسد و در ذیل به بررسی برخی تفاوت های میان این حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت می پردازیم:

حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت

انتقال به حساب:

یکی از تفاوت های حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت در زمینه ی انتقال حساب است.

 • در وسترن یونیون انتقال مبلغ بدون داشتن هر نوع حسابی امکان پذیر می باشد و انتقال دهنده، با اعلام نام و مشخصات گیرنده به همراه کد امنیتی که وسترن یونیون صادر میگردد میتواند به راحتی امکان برداشت را برای دریافت کننده فراهم سازد.
 • در حواله سوئیفت نقل و انتقال باید در بستر حساب بانکی انجام شود، همانطور که برای انتقال حساب در کشور داشتن حساب بانکی برای طرف مقابل الزامی می باشد، در انجام خدمات حواله بانکی سوئیفت هم داشتن حساب بانکی برای هر دو طرف الزامی می باشد.

مدت زمان انتقال:

در برخی اوقات سرعت نقل و انتقال وجه یکی از مهمترین خواسته ی مشتریان است که بانک ها، موسسات و شرکت های بزرگ را به رقابت با یکدیگر تشویق می نماید. از دیگر تفاوت های حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت در زمینه ی مدت زمان انتقال است.

 • در وسترن یونیون انتقال وجه به صورت آنی انجام می شود و انتقال دهنده و دریافت کننده وجه بلافاصله می توانند در هر ساعت از شبانه روز این عملیات را انجام دهند تا در کمترین زمان ممکن این جابجایی اتفاق بیافتد.
 • حواله بانکی سوئیفت تلاش دارد که انتقال وجه را به صورت آنی به انجام برساند اما از آنجایی که این نقل و انتقال باید در ایام کاری، مورد بررسی هایی قرار گیرد، در بسیاری از تراکنش ها زمانی برابر با 2 الی 5 روز کاری نیاز دارد تا مبلغ بدست طرف مقابل برسد؛ البته این موضوع را هم باید مطرح کرد که برخی اوقات و در موارد خاص، شاهد تاخیر 10 الی 15 روزه در  انجام تراکنش های حواله بانکی سوئیفت هستیم.

الزامات انتقال:

از تفاوت های دیگر حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت مربوط می شود به الزامات انتقال

 • از الزامات انتقال وجه در حواله وسترن یونیون داشتن نام و مشخصات گیرنده وجه می باشد و شخص حقیقی و یا حقوقی دریافت کننده وجه با داشتن کارت شناسایی معتبر و کد امنیتی که وسترن یونیون صادر می نماید، به سادگی می تواند با مراجعه به دفاتر وسترن یونیون مبلغ خود را نقد کنند.
 • در حواله بانکی یا همان سوئیفت، انتقال دهنده وجه حتما باید اطلاعات کامل بانک، شماره حساب شخص گیرنده و مشخصات کامل او را در اختیار داشته باشد تا بتواند مبلغ را حواله کند و در صورتی که اطلاعات ناقص باشد این انتقال صورت پذیرفته نخواهد شد.

حداکثر میزان پرداخت:

یکی دیگر از تفاوت های حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت مربوط است به حداکثر میزان پرداخت.

 • یکی از ویژگی هایی که سبب شده وسترن یونیون نسبت به رقبای خود برتری داشته باشد، این است که در وسترن یونیون می توان مبالغ زیر 1000 دلار را نیز انتقال داد و در این مورد محدودیتی برای استفاده کنندگان خدمات وسترن یونیون وجود ندارد.
  -    سیاست های حواله بانکی سوئیفت بر این منظور پیش گرفته شده است که انتقال مبالغ کمتر از 2000 دلار امکان پذیر نباشد و در حواله بانکی سوئیفت متاسفانه کمتر از این مبلغ را نمی توان انتقال داد.

حداقل میزان پرداخت:

 • از انجایی که هر سازمانی سیاست های مالی و تراکنشی خاصی را دنبال میکند، وسترن یونیون سیاست محدود بودن سقف مالی را در نقل و انتقالات خود اعمال کرده است و با توجه به این محدودیت ها در وسترن یونیون امکان انتقال مبلغ بیش از 8000 دلار در روز امکان پذیر نمی باشد.
 • کارگزاران سوئیفت باتوجه به حجم معاملاتی که انجام می دهند و ارتباط مالی که بین موسسات و بانک های بین المللی دارند این امکان را برای مشتریان خود فراهم آورده اند تا مشتریان بتوانند در هر ساعت از شبانه روز بدون سقف انتقال، مبالغ خود را جابجا کنند.

هزینه کارمزد:

 • در خصوص بالا بودن هزینه کارمزد در میان کمپانی های خدمات نقل و انتقال مالی میتوان وسترن یونیون را معرفی کرد، کارمزد انتقال در وسترن یونیون با توجه به حجم مبادلات متفاوت است و نسبت به سایر رقبا، کارمزد بیشتری را وسترن یونیون در مبالغ رقم بالا دریافت می نماید.
 • حواله بانکی سوئیفت جزء آن دسته از موسساتی است که هزینه نسبتا پایینی را برای کارمزد خود در نظر گرفته اند، در حواله بانکی سوئیفت، شما هر میزان مبلغی را که انتقال دهید، هزینه کارمزد ثابتی را که حدود 70 تا 80 دلار می باشد را پرداخت می نمایید.

حواله وسترن یونیون و حواله سوئیفت

دسترسی ها:

 • همانطور که گفته شد انتقال وجه توسط وسترن یونیون بدون داشتن هر نوع حساب بانکی به صورت کاملا آنلاین توسط تراپی به سادگی در تمام ساعات شبانه روز قابل انجام است و در زمانی که اراده شما باشد مبلغ به راحتی و در سریعترین زمان قابل انتقال خواهد بود.
 • در حواله سوئیفت باید اطلاعات حساب و مشخصات کامل طرف مقابل در دست باشد و پس از انجام درخواست بعد از گذشت چند روز کاری این انتقال انجام می گیرد، پس با این اوصاف دسترسی سریع و به موقع را نمی توان به حواله بانکی سوئیفت نسبت داد.

تحریم ها:

پیروی سیاست های خصمانه غرب علیه کشور عزیزمان ایران و تحریم چند ده ساله ای که در پی داشته و دارد شاهد تحریم سیستم بانکی نیز بوده ایم.

 • از آنجایی که غرب تا کنون به تعهدات خود در خصوص تحریم ها به طور کامل عمل نکرده است، شاهد این مسئله هستیم که هنوز وسترن یونیون در ایران از لیست تحریم ها خارج نشده است و دسترسی به سرویس ها از طریق ایران امکان پذیر نمی باشد، شاید در آینده ای نزدیک شاهد تاسیس دفتر و یا نمایندگی وسترن یونیون باشیم اما تا به امروز این اتفاق نیفتاده است.
 • تا سال 1391 سیستم بانکی ایران به بانک بین المللی از طریق سیستم سوئیفت متصل بود، در این سال با توجه به تحریم های جدید مالی ایران، انجام حواله بانکی در بستر سوئیفت برای ایران ممنوع شد.
 • در آبان 1394 تحریم های سوئیفت علیه ایران برداشته شد و سیستم بانکی ایران دوباره به چرخه مالی بین المللی ملحق شد.

درپایان این مطلب خالی از لطف نیست تا به نکته ای بپردازیم که هرچند وسترن یونیون نسبت به سوئیفت مزایا و کاربرد هایی بهتر و جذابتر را به دنبال دارد اما در سطح بین المللی و ارتباطات بین کشورها، یکی از امن ترین و مطمئن ترین سیستم های ارتباط مالی، سوئیفت است.
با یک مثال مطلب را به پایان می رسانیم:
سوئیفت برای ارتباطات مالی بین کشور ها به مثابه سیستم شتاب درون ایران می باشد، اگر دقت داشته باشید انتقال وجه از بانکی به بانک دیگر چه ساده و راحت انجام می شود، حال این انتقال را در ابعاد بین المللی، از کشوری به کشور دیگر با حجم بالای انتقال در نظر بگیرید.

1396/01/15
مهدی قاسمی

نظر خود را ارسال کنید

نـظرات کاربـران

  سوالات خود را از ما بپرسید

  مشاوره رایگان