قدرتمندترین کشورها که در مجموع توانسته اند ۸۵ درصد از اقتصاد جهان را در دست گیرند، گروه ۲۰ (G20) را تشکیل داده اند. کشورهای G20 برای ارائه اعلامیه مشترک در رابطه با تعهد در زمینه های مختلف مانند پولشویی و استفاده از پول نقد برای حمایت از تروریسم و ترویج آن در سطج جهان در بوینس آیرس دور هم جمع شده اند.

بخش ۲۵ ام از این اعلامیه امضاء شده توسط این کشورها عبارت است از :

"ما مقررات مالی را برای مبارزه با پولشویی و مقابله با تامین مالی تروریسم متناسب با استانداردهای FATF تنظیم خواهیم کرد و در صورت لزوم به واکنش های احتمالی پاسخ خواهیم داد."

FAFT توسط سازمان شرکت اقتصادی و توسعه (OECD)، به عنوان یک سازمان سیاست گذاری برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریست ها، ایجاد شده است. در حال حاضر یکی از اهداف اصلی FATF این است که با استفاده از رمزنگاری ارزهای رایج روشی برای جلوگیری با ترویج تروریسم در سطح جهان ارائه دهد. این مذاکرات از اوایل امسال به طور جدی آغاز خواهد شد.

پولشویی

بر اساس این اعلامیه، این موسسه به دنبال روش هایی است که سیستم اقتصادی کشورهای مختلف را به سمت دیجیتالی شدن هدایت کند تا به این ترتیب، ردیابی پول های انتقالی راحتتر انجام شود. انجمن G20 برای اولین بار در ماه ژوئیه یک بیانیه منتشر کرد که در آن از ماه اکتبر به منظور اعمال استانداردهای ضد پولشویی برای بخش رمزنگاری ارز استفاده شد. در آن زمان اعلام شد که صنعت کشورهایی که در این توافق نامه حضور پیدا کرده اند، توسط سازمان های دیگر مورد بررسی و نظارت قرار خواهند گرفت.

این انجمن از سوی شورای ثبات مالی (FSB)، به ریاست مارک کارنی، فرماندار بانک انگلیس، برای انجام این کار تعیین شده است. این شخص، خود یکی از طرفداران اصلی بررسی حساب های مالی و بازار ارز رمزنگاری شده است چرا که می خواهد یک چارچوب اصلی برای نظارت بر بخش رمزنگاری انجام دهد.

این که این سیستم نظارتی از چه معیارهایی برای بررسی انتقالات مالی در کشورهای مختلف استفاده می کند، به زودی منتشر خواهد شد. چارچوب FSB در همکاری با کمیته پرداخت ها و Infrastructures بازار توسعه داده شده است. هدف از این چارچوب این است که هر مورد مشکوکی در رابطه با وضعیت مالی افراد مورد بررسی قرار گیرد. بنابراین هر زمان که فرد یا کمپانی به نقض این معیارها محکوم شود، با استفاده از این معیارها مورد نظارت قرار میگیرد.

پولشویی

اما چرا این اعلامیه از اهمیت زیادی برخوردار است، به مسئله پولشویی برمیگردد. پولشویی به روندی گفته می شود که فرد میخواهد پول کثیف خود را به پول تمیز تبدیل کند. بله، درست خواندید. معمولا کسانی که از روش های خلاف، درآمدی را کسب کرده اند، برای اینکه دیگران را از این کار خود مطلع نسازند، از روش های پولشویی استفاده می کنند. به همین دلیل است که هزینه های گروه ترورریسم از طریق پولشویی تامین می شود چرا که به نوعی رد پایی از خود به جای نمی گذارند.

امیدواریم که با استفاده از این معیارهای جدید که بر اساس سیستم بانکداری FATF تدوین می شوند، بتوان از پیشروی این سیستم ناسالم جلوگیری کرد.

تاریخ انتشار 15 آذر 1397
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر