بسیاری از نهادها، صاحبان کسب و کار یا افرادی که در زمینه مبادلات ارزی فعالیت دارند، علاقه مند به پیش بینی تغییر جهت نرخ ارز و پیش بینی قیمت دلار هستند به این دلیل که پیش بینی نرخ ارز آن ها را به مسیر درست تری برای تصمیم گیری هدایت می کند و این مسئله بسیار مهم، باعث به حداکثر رساندن سود و کاهش ریسک در زمینه کاری آن ها خواهد شد.

پیش بینی قیمت دلار

روش های متعددی برای پیش بینی قیمت دلار وجود دارد، به احتمال زیاد به این دلیل است که هیچ کدام از آن روش ها بر دیگری برتری ندارد. با این وجود در این مقاله  چهار روش از محبوب ترین روش های پیش بینی قیمت دلاررا به شما معرفی می کنیم. با ما همراه باشید...

برترین روش های پیش بینی قیمت دلار

 

  • برابری قدرت خرید-(Purchasing Power Parity (PPP : برابری قدرت خرید (PPP) محبوب ترین روشی است که در اکثر کتاب های مربوط به علم اقتصاد به آن پرداخته اند. رویکرد پیش بینی PPP مبتنی بر قانون نظری "قیمت یکسان" است که بیان می کند کالاهای یکسان در کشورهای مختلف باید قیمت های یکسان داشته باشند. براساس این اصل اساسی، رویکرد PPP پیش بینی می کند که قیمت دلار باید تغییر کند تا تغییر قیمت ناشی از تورم را جبران کند. به طور مثال فرض کنید که در ایالات متحده آمریکا انتظار می رود که در سال آینده قیمت ها 4 درصد افزایش یابد، در حالی که انتظار می رود قیمت ها در کانادا تنها 2 درصد افزایش یابد. اختلاف تورم بین دو کشوربرابر است با 2 درصد و این به این معناست که انتظار می رود قیمت ها در ایالات متحده آمریکا نسبت به قیمت ها در کانادا افزایش یابد. در این وضعیت، روش "برابری قدرت خرید" پیش بینی می کند که دلار ایالات متحده، تقریبا 2٪ کاهش قیمت داشته باشد تا قیمت ها بین دو کشورتقریبا برابر باشد. 

 

  • رویکرد قدرت اقتصادی نسبی (Relative Economic Strength Approach)

آنچه از عنوان این روش برآورد می شود این است که روش رویکرد قدرت اقتصادی نسبی، به منظور پیش بینی قیمت دلار، میزان قدرت رشد اقتصادی کشورهای مختلف را در نظر می گیرد. منطق این روش بر این اساس است که، در یک محیط اقتصادی قوی با قدرت رشد بالقوه ، احتمال بیشتری برای جذب سرمایه گذاران خارجی وجود دارد و یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری با مشارکت سرمایه گذاران خارجی باید ارز آن  کشور را خریداری کند و این تقاضا باعث افزایش ارزش ارز خواهد شد. بر خلاف رویکرد PPP، رویکرد قدرت اقتصادی نسبی قیمت دلار را پیش بینی نمی کند بلکه،این رویکرد به طور عمومی تخمین میزند که آیا ارز در حال افزایش است یا خیر.

 

  • مدل های اقتصادسنجی (Econometric Models)

یکی دیگر از روش های رایج برای  پیش بینی قیمت دلار عبارتست از، جمع آوری عواملی خاص که بر تغییر جهت دلار تاثیر می گذارد و نیز ایجاد یک مدل که این عوامل خاص را به نرخ دلار مرتبط می کند. عوامل مورد استفاده در مدل های اقتصادسنجی معمولا بر مبنای نظریه های اقتصادی است.

 

  • مدل سری زمانی (Time Series Model)

آخرین رویکردی که ما به شما معرفی می کنیم، مدل سری زمانی است. این روش صرفا بر اساس یک روش فنی است و هیچ نظریه اقتصادی در منطق این رویکرد وجود ندارد. یکی از محبوب ترین روش های سری زمانی، فرآیند حرکت خودکار (ARMA) نامیده می شود. منطق استفاده از این روش مبتنی براین ایده می باشد که رفتارها و الگوهای قیمت در گذشته می توانند برای پیش بینی رفتار و الگوهای قیمت در آینده استفاده شوند. شما به سادگی می توانید مجموعه ای از داده ها را در این زمینه جمع آوری کنید و با استفاده از یک برنامه ساده کامپیوتری و تنظیم پارامترهای مربوطه با استفاده از این رویکرد به پیش بینی قیمت دلار بپردازید.

 

دوستان عزیز! جالب است بدانید که بسیاری از تاجران و یا صاحبان کسب و کار های بزرگ، به دلیل اینکه پیش بینی نرخ ارز کار بسیار دشواری است، از انجام آن صرف نظر می کنند. اما افرادی نیز هستند که ترجیح می دهند کسب و کار خود را با اطمینان بیشتری پیش ببرند به این دلیل ترجیح می دهند قبل از اقدام به هر کاری ابتدا میزان ریسک آن را با پیش بینی کردن قیمت دلار بسنجند.

 

عزیزان! اگر شما جز آن دسته ازافرادی هستید که مایلید قبل از اقدام به تجارت یا کارهایی از این قبیل، به پیش بینی قیمت ارز بپردازید ، مطالعه این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود. در ضمن، جهت خرید دلار پی پال می توانید از طریق پر کردن فرم خرید دلار پی پال ، با همکاری اعضای تیم تراپی، این کار را انجام دهید.

 

 

تاریخ انتشار 29 امرداد 1396
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر