درک تفاوت بین دبیت کارت و کردیت کارت به شما این امکان را می دهد تا بتوانید تصمیمات مالی عاقلانه بگیرید. کارت های اعتباری (Credit Card) و کارت های بدهی (Debit Cards) در مکان های مشابه پذیرفته می شوند. کارت های بدهی همچنین نمادی از یکی از انواع اصلی کارت های اعتباری می باشند و می توانند در هر جایی که کارت های اعتباری پذیرفته می شوند استفاده شوند. هدف هر دو آنها فراهم کردن رفاه و راحتی برای استفاده کنندگان می باشد. با ما همراه باشید تا تفاوت اساسی بین کارت بدهی و کارت اعتباری را توضیح دهیم. به صورت خلاصه می توان گفت که توسط کارت های بدهی یا دبیت کارت ها، پول از حساب بانکی شما کم می شود اما کردیت کارت ها هنگام پرداخت وجه از میزان اعتبار شما قرض می گیرند.

 

تفاوت بین دبیت کارت و کردیت کارت
کارت اعتباری (Credit Card) چیست؟

کارت اعتباری، کارتی است که به شما این امکان را می دهد تا فراتر از میزان پولی که در کارت خود دارید؛ خریداری کنید. شما از این کارت برای انجام معاملات اساسی خود می توانید براحتی استفاده نمائید.

کارت های اعتباری دارای نرخ بهره بالا هستند که بعد از پرداخت قرض تان می توانید دوباره از آن استفاده کنید. وجه داخل کارت اعتباری و سابقه پرداخت شما می تواند اعتبار شما را تحت تأثیر قرار دهد.

 

 

 

 

تفاوت بین دبیت کارت و کردیت کارت
کارت بدهی (Debit Card) چیست؟

استفاده از کارت های بدهی نیز به راحتی کارت های اعتباری می باشد، اما کار متفاوتی را انجام می دهند. کارت های بدهی زمانی که شما کالا یا خدمتی را خریداری می کنید، پول را به طور مستقیم از حساب بانکی شما کسر می کند.

 

 

 

 

 

 

تفاوت بین دبیت کارت و کردیت کارت چیست؟

در گذشته بسیاری از مردم احساس می کردند که برای انجام برخی از معاملات مانند اجاره یک ماشین یا خرید وسایل آنلاین تنها به کارت اعتباری نیاز داشته باشند. آنها همچنین تصور می کردند که مسافرت با کارت اعتباری امن تر و راحت تر است. با این حال، کارت های بدهی (Debit Cards) همان راحتی را ارائه می دهند. البته برخی معتقدند که کارت اعتباری کارمزد بیشتری کسر می کند و درخواست بازپرداخت یا بازگشت را آسان تر می کند.

برای رزرو هتل و اجاره اتومبیل حتما باید از کارت های اعتباری استفاده نمائید. همچنین اگر قصد استفاده از پاداش ها را دارید، مطمئنا جهت پرداختی های خود باید از کارت های اعتباری (Credit Card) استفاده کنید. ما به بیشتر استفاده کنندگان برای خرید روزانه، کارت بدهی را پیشنهاد می کنیم. یک دلیل رایج برای استفاده از کارت های بدهی، اجتناب از پرداخت هزینه های بهره به شرکت های ارائه دهنده کارت اعتباری می باشد. با ما همراه باشید تا بیشتر با تفاوت بین دبیت کارت و کردیت کارت آشنا شوید.

تفاوت بین دبیت کارت و کردیت کارت

از لحاظ کاربر پسند بودن

امیدوارم تا به اینجا تفاوت بین دبیت کارت و کردیت کارت را درک کرده باشید. بهتر است هر زمان که امکان پذیر می باشد از کارت بدهی خود استفاده کنید، زیرا این امر شما را از وارد شدن به تله کارت های اعتباری حفظ می کند. دوستان عزیزم به شما پیشنهاد می کنم هنگامی که می توانید برای بسیاری از اقلام خود پول نقد پرداخت کنید، به جای استفاده از کارت، خرید خود را با پول نقد بپردازید.

اگر پول کافی برای خرید خود دارید، چرا از دبیت کارت استفاده نمی کنید؟ شما می توانید پول نقد خود را در یک حساب پس انداز نگه دارید، درآمد کسب کنید و از پرداخت کارمزدهای کارت های اعتباری در امان باشید.

برخی از آژانس های مسافرتی و هتل ها ممکن است علاوه بر کارت بدهی ، کارت اعتباری شما را نیز درخواست کنند زیرا آنها می خواهند در صورتی که خسارتی وارد شد از کارت اعتباری شما استفاده نمایند. قبل از مسافرت اطمینان حاصل کنید که می توانید از کارت های بدهی (Debit Cards) خود به جای کارت اعتباری استفاده نمائید.

برخی از افراد نیز هستند که برای اکثر خرید های خود از کردیت کارت جهت گرفتن پاداش کارت اعتباری استفاده می کنند. لازم به توضیح است برای بهره مندی از این امتیاز، ماهانه باید تراکنش های زیادی داشته باشید. با این حال، اگر شما این کار را نکنید، به اندازه کافی درآمد کسب نکرده اید. چرا که شرکت های اعتباری، پاداش ها را به عنوان انگیزه ای برای استفاده از کارت اعتباری ارائه می دهند.

از لحاظ امنیت

هر دو کارت اعتباری و بدهی، خطرات مشابهی در مورد سرقت دارند. اگر اطلاعات کارت اعتباری یا بدهی شما به خطر افتاده باشد، باید بلافاصله با بانک خود تماس بگیرید. همچنین باید اقدامات بیشتری انجام دهید و میزان وجه داخل کارت و اعتبار تان را چک فرمائید تا اطمینان حاصل کنید که مبلغی به سرقت نرفته باشد. مهم است در هر ماه از تراکنش خود اطمینان حاصل کنید تا همه اتهامات را شناسایی کنید. بانک ها هنگام انتقال پول مدت زمانی را محدود می کنند تا شما بتوانید یک حساب متقلبانه را گزارش دهید. در صورتی که گزارش سرقت به بانک بدهید، بانك حساب شما را مسدود خواهد كرد و يك کارت جديد برایتان صادر مي كند.

تاریخ انتشار 02 شهریور 1396
نویسنده  پریسا رضایی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
انواع مستر کارت
مستر کارت چیست
نحوه خرید با مستر کارت
ویزا کارت چیست
ساخت ویزا کارت
ساخت مستر کارت
تفاوت کارت مجازی و گیفت کارت چیست؟
پرداخت هزینه ریپورت آزمون تافل iBT
ویزا کارت هک شده چیست؟
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر