بسیاری از مردم نسبت به تغییرات نوآورانه در محل زندگی و کار خود مقاوم‌اند و علاقه‌ای به ایجاد تغییر در روند فعلی خود ندارند. اما با توجه به سرعت و روند تکنولوژی در زندگی و دنیای اطراف، باید دیدی نوآورانه‌ در بهبود زندگی به آینده داشت و از این رو نباید با تکنولوژی‌ها، اطلاعات و اختراعات جدید به مقابله پرداخت. بلاکچین دقیقا یکی از این تکنولوژی‌های جدید، پیچیده و البته تاثیر گذار است که می‌تواند کار پایگاه داده‌های سنتی را بهبود ببخشد. به همین منظور در این مقاله به بررسی تاثیر بلاکچین و کاربرد آن در سیستم‌های بانکداری و مراقبت‌های بهداشتی پرداخته شده است. از این رو در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر در ادامه‌ی مقاله با تراپی همراه شوید.

مفهوم بلاکچین

بلاکچین یک تکنولوژی جدید است که از پایگاه داده‌های توزیع شده و رمزنگاری در تراکنش‌های مرتبط به رکوردها استفاده می‌کند. توابع بلاکچین منبع باز و غیر متمرکز هستند و می‌توانند به طور موثر معاملات بین تراکنش‌های دائمی و متغییر را  پیگیری کنند.

تکنولوژی بلاکچین یکی از مهم‌ترین فناوری‌های اخیر در دنیا بوده که نه تنها در ارزهای دیجیتالی بلکه در دیگر صنایع و تجارت‌ها نیز بسیار سودمند و تاثیر گذار است. بلاکچین در ساده‌ترین شرایط، یک سری از رکوردهای تغییر ناپذیر است که توسط دسته‌ای از کامپیوترهایی که در هیچ نهاد و سازمانی قرار ندارد اداره می‌شود و هر کدام از این بلاک‌های داده با استفاده از اصول رمزنگاری (به عنوان مثال، زنجیره)، به یکدیگر متصل می‌شوند.

تاثیر بلاکچین

دلایل تحسین بلاکچین عبارتند از:

شبکه‌ی بلاکچین متعلق به هیچ نهاد و سازمانی نیست و به صورت غیر متمرکز کار می‌کند

داده‌ها به صورت رمزنگاری در داخل بلاکچین ذخیره می‌شوند و پس از ذخیره غیر قابل تغییراند، بنابراین هیچ کس نمی‌تواند داده‌هایی را که در بلاکچین وجود دارد را تحت تاثیر قرار دهد

داده‌های ذخیره شده در بلاکچین دارای شفافیت هستند، بنابراین می‌توان آنها را در صورت نیاز دنبال کرد.

گزارش ارائه شده توسط Hacknoon نشان می‌دهد که:

توسعه نوآوری درهای پیشرفت و ترقی را رو به سوی جهانی جدید و شگرف می‌گشاید. نوآوری کارها و روش‌هایی را که به طور منظم قابل تفکر و زمانبر است را تغییر می‌دهد. پیشرفت تکنولوژیکی می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی روزانه و کارهای قابل انجام در صنایع داشته باشد.

بانکداری

نوآوری بلاکچین می‌تواند امروزه راه گشای بسیاری از مسائل مرتبط با کسب و کار مالی باشد. بانک‌ها پول نقد را انتقال، ذخیره و عرضه می‌نمایند اما کارهای مرتبط با آنها بسیار سخت، پر واسطه، هزینه بر، کم امنیت و زمانگیر است.  فناوری بلاکچین اساسا دارای یک چارچوب امن است و می‌تواند سوابق طولانی از تعداد مبادلات اتفاق افتاده در طول یک کسب و کار مالی را به صورت روزانه  ذخیره یا ارسال نماید.

بلاکچین یک پلت‌ فرم زمان واقعی، منبع باز و قابل اعتماد است که می‌تواند داده‌های موجود را منتقل کرده و به بانک‌ها نه تنها در کاهش هزینه بلکه در ایجاد خدمات و جریان‌های مهم جدید درآمدی کمک نماید. بزرگ‌ترین کلید برای تبدیل پتانسیل بلاکچین به واقعیت، تلاش مشترک برای ایجاد شبکه لازم جهت حمایت از پرداخت‌های جهانی، همکاری بانک‌ها و انجام معاملات بانکی در سطح جهانی است.

از این رو تکنولوژی بلاکچین تبدیل به یک جایگزین مناسب برای کانال‌های معاملاتی سنتی شده و صنعت بانکداری با استفاده از این تکنولوژی، فرصت‌های فراوانی را در ایجاد سیستم‌های رمزنگاری و قابل پردازش به وجود آورده است.

تاثیر بلاکچین

مراقبت‌های بهداشتی

در صنعت مراقبت‌های بهداشتی، به اشتراک گذاری، نگهداری اطلاعات، امنیت و تبادل پرونده‌ به وسیله‌ی بیماران بسیار سخت و طاقت فرسا است. نوآوری بلاکچین می‌تواند به راحتی سوابق پزشکی را با دقت و به صورت خصوصی به اشتراک گذاری و بایگانی کند.

تاثیر بلاکچین در سیستم‌های مراقبت بهداشتی عبارتند از:

از آنجایی که تاثیر بلاکچین در دنیای امروزی غیر قابل تغییر و قابل ردیابی است، بیماران می‌توانند به راحتی رکوردهای خود را بدون هیچ ترسی از انحراف یا دستکاری داده برای دیگران ارسال نمایند .

هر بخش یا پزشکی که می خواهد به سوابق بیمار خود دست یابد کافی است سیستم بلاکچین را بررسی نماید.

شرکت‌های دارویی برای نوع محصولی که می‌خواهند حمل کنند نیاز به یک زنجیره‌ی تامین بسیار امن دارند. علاوه بر آن جهت شناسایی داروهای تقلبی نیز به یک سیستم جهت ردیابی نیاز دارند، از این رو بلاکچین یکی از مهم‌ترین پروتکل‌های موجود جهت دسترسی به آن است.

از اینکه تا پایان این مقاله با ما همراه بودید از شما صمیمانه سپاسگزاریم، در صورت هر گونه سوال یا اطلاع در مورد تاثیر بلاکچین بر دنیای اطراف لطفا نظرات خود را در کامنت‌ها بیان کنید تا همکاران ما در تراپی از آنها بهره مند شوند.

تاریخ انتشار 14 خرداد 1398
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر