این روزها بازار ارز دیجیتال بسیار داغ شده است و تعداد داوطلبان سرمایه گذاری و فعالیت در زمینه انواع ارز دیجیتال بسیار افزایش پیدا کرده است. اما در میان بیش از ۲۰۰۰ ارز دیجیتال موجود در بازار ارزهای رمزنگاری شده، ارز دیجیتال بیت کوین از محبوبیت و شهرت بیشتری برخوردار است و سرمایه گذاران ترجیح می‌دهند سرمایه خود را از طریق مبادلات این ارز دیجیتال افزایش دهند. اما آیا می‌دانید که استخراج ارز دیجیتال چگونه است؟ آیا می‌دانید هزینه‌ی ماینینگ بیت کوین چقدر است؟ و این را می‌دانید که در هر کشور هزینه استخراج بیت کوین با کشوری دیگر متفاوت است؟ آیا مایلید بدانید هزینه استخراج بیت کوین در ایران چقدر است؟ در ادامه تا پایان این مقاله با تراپی همراه شوید تا شما را از نحوه‌ی محاسبه‌ی هزینه استخراج بیت کوین و میزان هزینه آن در کشور ایران مطلع سازیم.

هزینه استخراج بیت کوین چگونه محاسبه می شود؟

به طورکلی هزینه استخراج بیت کوین مانند دیگر ارزهای دیجیتال بستگی دارد به میزان پیچیدگی استخراج ارز، میزان کارایی تجهیزات، هزینه مصرف برق و دیگر فاکتورها. در ادامه با ما همراه باشید تا به بیان جزئیات بیشتری بپردازیم.

هزینه استخراج بیت کوین

بر اساس تحلیل و بررسی انجام شده توسط Elite Fixtures در مورد میزان هزینه استخراج بیت کوین، حدود ۱۸ ماه طول می‌کشد تا با استفاده از دستگاه AntMiner S9 یک عدد بیت کوین استخراج شود و این چیزی حدود ۱۸ هزار کیلو وات انرژی مصرف می‌کند. استخراج بیت کوین با استفاده از دستگاه AntMiner S7 بیش از ۴ سال طول می‌کشد تا بیت کوین استخراج شود و میزان مصرف انرژی آن حدود ۴۶ هزار کیلو وات است. در دستگاه Avalon 6 استخراج بیت کوین حدود ۶ سال طول می‌کشد و میزان مصرف انرژی آن حدود ۵۵ میلیون کیلو وات است. اما برآورد بهتر و دقیق تر هزینه استخراج بیت کوین را در ادامه خواهیم گفت.

هزینه ی استخراج یک بیت کوین چقدر است؟

با توجه به آنچه در بخش قبلی گفته شد، به منظور محاسبه‌ی هزینه‌ی استخراج یک بیت کوین، می‌بایست اول از همه هزینه‌ی الکتریسیته را مورد محاسبه و ارزیابی قرار داد. میانگین هزینه‌ی استخراج یک بیت کوین اگر از دستگاه AntMiner S9  استفاده شود، حدود ۳۹۹۰.۰۴ دلار می‌باشد. اگر ماینر ارز دیجیتال از دستگاه AntMiner S7 استفاده کند باید مبلغی حدود ۱۰۳۰۲.۰۸ دلار بپردازد تا فقط یک عدد بیت کوین استخراج کند و استفاده از دستگاه کلا ماینر را با شکست مواجه خواهد کرد چرا که حدود ۱۲۴۱۳۵۸۰.۲۳ دلار باید برای مصرف انرژی بپردازد. بنابراین میزان سود دهی فعالیت در زمینه‌ی استخراج بیت کوین اندکی پیچیده است و سرمایه گذاران را با تردید مواجه می‌کند که آیا وارد این بازار بشوند یا نه!

چه کشورهایی برای استخراج بیت کوین مناسب ترند و سوددهی بیشتری از بیت کوین در آن کشورها وجود دارد؟

طبق آمار به دست آمده در سال گذشته، ارزان‌ترین کشور برای استخراج بیت کوین، کشور ازبکستان بوده است و از AntMiner S9 استفاده کرده است و میزان مصرف انرژی در این کشور برای استخراج بیت کوین، به ازای هر بیت کوین، حدود ۹۰۰ دلار بوده است و اگر از دستگاه AntMiner S7 استفاده شود، میزان مصرف الکتریسیته حدود ۲۳۰۰ دلار می‌شود.

به غیر از ازبکستان، در کشور هند هزینه‌ی استخراج یک بیت کوین حدود ۱۲۴۴ دلار و در پاراگوئه حدود ۱۴۰۰ دلار می‌باشد. در آرژانتین هزینه استخراج یک عدد بیت کوین ۱۶۰۰ دلار ، در اندونزی حدود ۱۶۰۰ دلار و در روسیه ۱۶۰۰ دلار می‌باشد.

هزینه استخراج بیت کوین

گرانترین کشورها برای اسخراج بیت کوین عبارتند از : تانگا حدود ۱۰۳۰۸ دلار، وانواتا حدود ۱۰۳۰۸ دلار ، کره جنوبی ۱۱۰۱۹ و در جزایر سلیمان حدود ۱۵۱۰۷ دلار می‌باشد.

هزینه استخراج بیت کوین در ایران

با توجه به هزینه‌ی مصرف برق در کشور ایران و محاسبات انجام شده، هزینه‌ی استخراج یک عدد بیت کوین در کشور ایران در حدود ۳۲۰۰ دلار گزارش شده است.

اما دوستان عزیز درست است که مهم‌ترین عامل تعیین کننده‌ی هزینه برای استخراج بیت کوین، فاکتور انرژی و میزان مصرف برق است، اما عوامل دیگری نیز در محاسبه‌ی هزینه‌ی استخراج بیت کوین تاثیر گذار است از جمله، هزینه‌ی دستگاه و تجهیزات لازم برای استخراج بیت کوین، هزینه‌ی نگهداری و مراقبت از دستگاه و داده ‌ها، هزینه‌ی خنک کردن دستگاه و ...

دوستان همیشه همراه تراپی، از توجه و همراهیتان در این مقاله نیز بسیار ممنون و سپاسگزاریم. لطفا چنانچه در زمینه‌ی استخراج ارز دیجیتال تجربیات مفیدی کسب نموده‌اید، از طریق کامنت‌ها با دیگر دوستان در میان بگذارید. همچنین سوالات و مشکلات خود را با ما مطرح نمائید تا با اطمینان خاطر و آگاهانه‌تر بتوانید به فعالیت بپردازید.

تاریخ انتشار 25 اسفند 1397
نویسنده  پریسا رضایی
دسته بندی
مشاهده آرشیو مقالات مرتبط
تفاوت پی پال و وسترن یونیون
حذف حساب وب مانی
بهترین بروکرهای فارکس
خرید با پی پال
sendowl
مدرک CMA
Codeable
اپلیکیشن های ریموت دسکتاپ
Teespring
فضای خالی
فرم ارسال نظرات کاربر